Uprchlická krize a strašení islámem už je definitivně za zenitem. A proto se znovu začínají objevovat fámy tradiční, třeba o Romech. 

Facebookem letí následující pozoruhodně dramatizovaná historka ( mající téměř literární ambice):

Příběh, který se stal v Terezíně v bazaru a často tam cikáni nosí nové pračky nebo nový nábytek, který si koupili za peníze od sociálky. Nedávno do bazaru přišla cikánka a nabídla novou pračku.
„Pani, to vám nevadí, že sociálka vám tu pračku zaplatila v pátek za pět tisíc korun,“ zeptal se Martin, „a vy mi jí v pondělí nabízíte za tisícovku?“

„Nevádí, pánkó,“ odpověděla klidně cikánka, „mí mámé jéšťé tetů v baráků a tá dostálá táký jédnů práčků, ták nácó nám bůdů dvě práčký, kdýž můžů prát u tétý?“

„A co sociálka, když zjistí, že tu novou pračku nemáte, nebudete mít problém?“ zajímal se Martin a prohlížel si úplně novou automatickou pračku, ještě zabalenou v polystyrénu a igelitu.
„Nézjístí,“ uklidňovala Martina cikánka.
„No jo, ale co když přijdou na kontrolu?“ pochyboval pořád Martin.

„K cigánům pánkó sociálka ná kóntrólů,“ smála se cikánka, „kdé sté tó slyšel, tó bý musely zvédnót tý své bílé tlůsté prdélé, vyžráné zá nášé peníze a tó tý gádžóvký néuďéláj.“

Martin koupil novou pračku za tisíc korun, bazar je prostě bazar, zamknul krám a odjel domů. Zastavil se v lékárně. Připravil si kartičku Dr. Max, na kterou slibují slevu. Před ním stála cikánka, která mu prodala pračku. Ten svět je malý, napadlo Martina, nemoc si nevybírá mezi rasami, před nemocí a smrtí jsme si všichni rovni. Před cikánkou nakupovala mladá bílá paní léky a sunar. Chybělo jí 50 Kč. V Martinovi se probudil Čech, zaplatil paní chybějících 50 Kč, malé děti musí jíst, a koupil jí ještě jedno balení, ať si prcek pošmákne. Mladá paní poděkovala a kotku smutných očí se jí zaleskly slzy. Pak pokročila k pokladně cikánka, položila na pultík vedle pokladny papír o velikosti A4. Lékárnice s vyšitým Dr. Max na bílém plášti podala cikánce 5 sunarů, potvrdila jí ten papír A4 ze sociálky, kterým cikánka těch 5 sunarů nezaplatila. Cikánka i se sunary spokojeně odešla. Martin se otočil, zda ještě nezahlédne tu bílou mladou paní, které zaplatil sunar, ale už tam nebyla. Škoda, třeba by jí cikánka poradila, kam zajít, aby dostala také ten papír A4, na který se dává sunar zadarmo.

Je něco špatně na tomto systému, který cikánům dává a umožňuje jim žít zadarmo. Proč má mít cikánka sunar zadarmo a bílá si ho musí platit?

Facebook

Příspěvek si vysloužil více než pět set sdílení, ačkoli je to samozřejmě nesmysl.

Ověření

Hned po jednoduchém ověření přiložené fotografie zjistíme, že tato je ukradena z článku o pračce darované brněnskému Klokánku.

PRAČKA_Klokánek Velvet Smile Nová pračka pro Klokánek Brno

Tématu se věnoval i Faktus.info.

V textu se dále zmiňuje jeden klasický mýtus o Romech – a tedy že nemusejí platit za léky. Ani toto tvrzení však není pravdou. Opakovaně ho vyvrátil například web Hoax.cz, nebo třeba Podnikatel.cz.

Zdroj: Hoax.cz
Zdroj: Hoax.cz

Jak se již dříve vyjádřila vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Mgr. Viktorie Plívová: “Lidé, kteří byli uznáni za osoby v hmotné nouzi a pobírají některou z dávek pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo mimořádnou okamžitou pomoc), jsou podle zákona o veřejném zdravotním pojištění zbaveni pouze povinnosti úhrady regulačních poplatků.

Avšak tento ani jiný zákon je nezbavuje povinnosti hradit samotné léky!

Pokud by si šel pro léky, které jsou hrazeny pacientem – nebo kde je spoluúčast pacienta, pak  musí tyto peníze zaplatit jako každý jiný!”

Závěrem

Laskavému čtenáři před sdílením podobných nesmyslů doporučujeme použít Google a rozum. Případně prostudovat praktický návod pro odhalení hoaxů, lží a nesmyslů.

 


contributor