Po páteční (20.9.2019) celosvětové „klimatické stávce“ se začala sociálními sítěmi šířit fotografie, která tvrdí, že australští demonstranti po sobě nechali veliký nepořádek. Podle britského deníku The Guardian měla fotografie za dvanáct hodin 19 000 sdílení. Protestů se účastnilo podle odhadů 300 000 Australanů a miliony lidí po celém světě.

Fotografie však nepochází z klimatické stávky, ani z pátku a nebyla pořízena ani v Austrálii. Zachycuje londýnský Hyde Park po oslavách 420. takzvaného světového dne marihuany, který připadá na 20.4. Právě koncem dubna 2019 se tento hoax začal šířit, jak upozornil web The Snopes. 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.