Organizace Islám v České republice nechceme zachází s fakty způsobem, který se dá označit za zavádějící a manipulativní.

Nejedná se přitom o přímou lež, ale o jeden z argumentačních faulů – tzv. klam daný vyloučením. Co to znamená? Aby dosáhli žádoucího efektu, nevyhovující skutečnosti zamlčují a budují tak klamný, propagandistický obraz.

Na Facebooku IvČrn se 6. září objevily tyto fotografie:

Zdroj: https://www.facebook.com/ivcrn

Zdroj: https://www.facebook.com/ivcrn

Proč je otázka o muslimské nesolidaritě zavádějící?

Vzorek, na jehož znalosti zakládámá IvČrn svůj příspěvek, neodpovídá rozložení celku.

IvČrn se dopuští manipulativní generalizace formulací otázky “PROČ nejsou muslimové solidární”, ptá se tedy na solidaritu muslimů, nikoli Saudů, se zřejmým účelem – prezentovat muslimské země jako nesolidární a nelze vztahovat na muslimy obecně.

Aktualizace: Saúdská Arábie a uprchlíci

Upřesňujeme nepřesnou informaci o tom, že Saúdská Arábie spolu s dalšími arabskými zeměmi uprchlíky nepřijímá a je tedy ke svým muslimským bratrům nesolidární.

Situace ve členských státech Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu

Žádný ze šesti států které tvoří Radu pro spolupráci arabských států v Zálivu, není signatářem Úmluvy o právním postavení uprchlíků ( U.N. convention on refugees ), tedy dohody která stanoví právní postavení uprchlíků.

Co to znamená? Jen to, že Kuvajt, Saúdská Arábie, Katar, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Omán neregistruje utečence jako azylanty, umožňuje jim však normální pobyt v zemi.

Saudská tisková agentura SPA ( http://www.spa.gov.sa/english/ ) vydala sérii prohlášení, ve kterých konstatuje přijetí zhruba 2,5 milionu Syřanů od počátku válečného konfliktu v Sýrii v roce 2011. Těmto byla jim poskytnuta svoboda volného pohyb v zemi. V tomto prohlášení dále stojí, že těm, kteří se rozhodli zůstat v Saúdské Arábii, byl poskytnut legální pobyt, volný vstup na pracovní trh, zdravotní péče atd. Na veřejné školy bylo doposud přijato na 100 tisíc syrských studentů.

Saúdská Arábie také poskytla humanitární pomoc v hodnotě 700 miliónů USD, uvádí se v prohlášení.

Pravdou také je, že v celkových počtech přijímají muslimské země násobně více uprchlíků, než například Evropa.

Pojďme se podívat na realitu přijímání uprchlíků ze Sýrie v muslimských zemích i Evropě.

Muslimské země

Podle zdrojů Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky ( UNHCR ) doposud nejvíce uprchlíků přijalo Turecko, a to konkrétně 1 938 999. Následuje Libanon s 1 113 941 přijatými. A dále ve stručném výčtu: Jordánsko 629 266, Irák 249 463, Egypt 132 375, Libye 24 055.

Celkový počet registrovaných uprchlíků ze Sýrie, kteří byli přijati muslimskými zeměmi se vyšplhal nad čtyři miliony ( údaje k 6. září 2015 ).

syrian refugees

Evropa

Mezi dubnem 2011 a červencem 2015 ( další data prozatím nejsou k dispozici ) bylo v celé Evropě podalo 348 540 Syřanů žádostí o azyl. Nejvíce z nich zamířilo do Německa ( 98 783 ) a Švédska ( 64 685 ). Jen do těchto dvou zemí tak zamířila téměř polovina všech uprchlíků ( 47% ).

Europe


Zdroj dat: http://data.unhcr.org/syrianrefugees/regional.php


contributor