Desítky tisíc sdílení má na internetu nahrávka, která tvrdí, že na Slovensku začal fašismus kvůli tomu, že nemocnice nutila ženu, aby podstoupila test na COVID-19. Údajně jí bylo vyhrožováno, že jí odeberou dítě. Problém ovšem je, že vše se odvíjí na výpovědi právničky Adriany Krajníkové a rodičky. Respektive od jejich telefonických rozhovorů.

Na gynekologicko-porodnické oddělení přijali v pátek večer 19letou pacientku v pokročilém stádiu těhotenství. Personál začal dělat standardní úkony před porodem. Rodička však podle vyjádření nemocnice oznámila, že si nenechá udělat test na přítomnost onemocnění covid-19, a odmítla také nosit roušku, čímž začala přípravy na porod komplikovat. „Pacientka celé hodiny odmítala komunikovat s lékaři a ostatním službu konající personálem, který ji s veškerou odbornou péčí s důrazem na její ochranu a ochranu dítěte poučil o aktuálním poskytování zdravotní péče,“ píše ministerstvo zdravotnictví s odvoláním na košickou nemocnici.

Žena zpočátku odmítala i možnost, že sice nebude muset absolvovat test, ale kvůli hygienickým opatřením ji izolují a personál s ní bude pracovat v ochranných pracovních prostředcích. Rodičku v tomto postoji podle nemocnice přes mobil instruovala advokátka Adriana Krajníková, která již několik týdnů povzbuzuje lidi na Facebooku, aby nenosili roušky, a dává jim „právně návody“, jak se prý mohou vyhnout sankcím.

Pacientka ve svém odporu k přetestování i nošení roušky vytrvala. Nakonec podepsala souhlas s hospitalizací a byla přijata v režimu, jako kdyby byla infekční. V neděli proběhl porod, který podle ministerstva dopadl dobře. „Dnes, v neděli 25. 10. 2020, pacientka porodila zdravé dítě, porod probíhal bez komplikací,” dodalo ministerstvo.

„Lékaři a personál porodnice zajali rodičku na zvláštním pokoji a pod nátlakem s tím, že bez podrobení se testu jí po porodu okamžitě odejmou dítě a izolují ho pro ni na neznámé místo,“ tvrdila Krajníková. Podle ministerstva v úvahu přicházel jen standardní postup, kdy dítě krátce po porodu není s matkou z důvodu dalších vyšetření. Odloučení dítěte od matky může být delší u rodiček, které jsou vedeny jako pozitivní na covid-19.

„U advokátů, jakožto i od ostatních právnických profesích je namístě vyžadovat velmi přísné nejen dodržování principů práva, ale i etického kodexu. Šíření dezinformací o ochranných opatřeních týkajících se pandemie je hrubě za hranicí takového chování, které bychom od advokáta očekávali. Pokud se prokáže, že advokát šíří nepravdy (zvlášť v souvislosti s opatřeními, které jsou důležité pro ochranu zdraví, jako například nošení roušek) a vyjadřuje se, že je to v rozporu se základními právy a svobodami, znamená to, že sám advokát se projevuje způsobem, kterým lidi odrazuje od toho, aby se chránili, opíraje se nepravdivě o principy práva. Takové chování advokáta považuji určitě za odsouzeníhodné, protože od advokáta se obecně očekává respektování práva a chování takovým způsobem, který by měl být spíše vzorem pro ostatní. Ne náhodou se advokát považuje za tzv. prodlouženou ruku spravedlnosti, a tedy svým povoláním by měl přispívat k tomu, aby spravedlnost byla naplněna,” reagovala ministryně spravedlnosti Maria Kolíková.

Lidi na Facebooku burcoval i poslanec Směru Ľuboš Blaha, který ve svém nedělním statusu také nekriticky převzal verze, které šířila Krajníková.

Zdroj: slovenský Denník N

Omediach.com


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.