Na sociálních sítích se znovu šíří články z webu bývalého velmi aktivního neonacisty Filipa Vávry Středoevropan.cz s nadpisem „Migranti v Malmö založili hnutí odporu kvůli úspěchu Švédských demokratů“ a podobný článek „Toto město, tato země, jsou naše“: Migranti ve Švédsku formují hnutí“ ze Svobodných novin. Články upozorňují, že v září se ve Švédsku konala demonstrace tzv. „hnutí odporu“ údajně tvořeného z migrantů.

Slovenský deník SME.sk upozorňuje na manipulace v článcích. „Mnoho z demonstrantů se ve skutečnosti do země přistěhovalo před lety a vychovává již druhou nebo dokonce třetí generaci potomků. Velké procento imigrantů přitom ve městě žije legálně, ale dezinformační weby využívají nepřesnou terminologii na to, aby šířily strach,“ upozorňuje web Sme.sk.

„Za pochodem stálo seskupení Välkommen till Motståndet, což v překladu znamená Přivítejte odpor. Cílem organizátorů však nebylo vyjádřit odpor k spoluobčanům z města Malmö, ale postavit se politikům. Skupina chtěla zároveň poukázat na to, že média často stereotypizují chování přistěhovalců či žadatelů o azyl a přiklánějí se přitom na stranu krajní pravice,“ dodává slovenský zpravodajský web.

Dezinformační weby šířící zprávy o protestu upozorňují na pokřik, který zněl na pochodu. „Město, země, vše je naše,“ křičeli imigranti podle portálu Sputnik News. Seskupení Välkommen till Motståndet přiznává, že tato slova na pochodu zazněla, ale připomíná, že pocházejí z existující anti-rasistické písně. „K pochodu se mohl přidat kdokoliv, komu se nelíbí rasismus. Většina lidí na něm byly rodilí Švédové. Slova, které byly vytrženy z kontextu přitom neměly směřovat k švédskému lidu, ale k rasistům,“ upozorňují organizátoři demonstrace.

Sloveký zpravodajský web navíc upozorňuje, že se nejedná o první manipulaci webu Středoevropan.cz ohledně situace ve Švédsku. Náš web upozorňuje na hoaxy pocházející z Webu Filipa Vávry pravidelně. Příkladem takové neověřené zprávy bylo, když stránka Středoevropan.cz jako první vypustila informaci o útoku v Brně, v které údajně měli figurovat žadatelé o azyl (tedy uprchlíci). Filip Vávra totiž nekriticky přepsal video od hnutí Slušní lidé, kteří konflikt vybarvili ve svůj prospěch, aby měl co největší mediální pozornost, bez ohledu na fakta. Později se ukázalo, že v případu žádní uprchlíci nefigurovali a daní útočníci žili v ČR již mnoho let.

Jako další příklad manipulace může posloužit článek z protiimigračního serveru Středoevropan, který se jako lavina šířil na sociálních sítích. Článek chce nadpisem a úvodními odstavci lidem vsugerovat, že „Francie snižuje legální věk pro sex na 13 let“, a skutečnost se dočteme zastrčenou uprostřed článku. Současné zákony ve Francii totiž neznají hranici, kdy je pohlavní styk se souhlasem znásilněním. Jinými slovy, pokud dítě souhlasí s aktem, jedná se podle současného zákona jen o sexuální obtěžování, nikoliv znásilnění či pedofilii. Naopak nový zákon to má změnit.

Psal i o údajném znásilnění psa, který prý byl nalezen v uprchlickém táboře Skaramagka v Řecku mrtvý. Ve skutečnosti web Zoosos.gr sice opravdu psal o smrti psa, ale o znásilnění zde nebylo ani slovo. Před zveřejním Vávrova článku vydal dokonce web článek, kde tvrzení o znásilnění rezolutně odmítá. Další nepravdivý příběh šířil Vávra během MS ve fotbale.

Zakladatel webu Středoevropan.cz Filip Vávra se chtěl na začátku minulého roku soudit s šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz Janem Cemperem za to, že poukázal na jeho neonacistickou minulost. Filip Vávra se chtěl bránit, že prý nikdy nebyl zakladatelem pražské pobočky Blood and Honor, jak tvrdí například Tn.cz nebo týdeník A2.

Vávra však nezaplatil příslušný soudní poplatek, a to ani po několika výzvách. Soud tak řízení zastavil.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.