Sociálními sítěmi znovu koluje letitý hoax o tom, že prý město Jablonec nad Nisou, ve spolupráci s Dopravními podniky měst Liberce a Jablonce nad Nisou, zavedlo pro romské spoluobčany z oblasti Zeleného údolí nový typ jízdenek pro MHD. Tento hoax je velmi starý, ale jak se ukazuje, stále dokáže vyvolat rozruch. Kromě stáří „nesedí“ ani fakta.

Text HOAXU:

Jestli v Praze zavedou to co v Jablonci – tak se hlásím k romské národnosti… Tomu se snad ani nedá věřit, že je to možné…. JABLONEC aneb “Jak nás vychovávají cik….” Město Jablonec nad Nisou ve spolupráci s Dopravními podniky měst Liberce a Jablonce nad Nisou zavedlo pro romské spoluobčany z oblasti Zeleného údolí nový typ jízdenek pro MHD. Zavedlo a také zaplatilo. Tyto jízdenky jsou přenosné a jsou pro naši romskou menšinu ZDARMA !!! Hlavním důvodem bylo to, že stoupl počet případů napadení řidiče a revizorů a to zejména ve večerních hodinách, kdy se nastupuje předem a kdy si řidič řekl o jízdní doklad a byl napaden. Město Jablonec n.N. odůvodnilo své kroky takto: „ alespoň bude klid, městská ani státní policie s tím nikdy nic nenadělá.” Jízdenky jsou přenosné, platné v nemalém počtu pro tuto skupinu obyvatel. Co dodat. Cik…. opět dosáhli svého. Příště rozbijou hubu pokladní v marketu a dostanou grátis lístky na jídlo?? Pak pumpařovi a budou následovat lístky na benzín??? Holt oni to s tímto státem umí, můžeme jen závidět. Prý nepřízpůsobivý, opak je pravdou, umí se přizpůsobit dokonale a když jim to nejde, přizpůsobí si svým chováním stát, policii i nás. Je normální strach jít večer městem? Kde se krčí ti, co si platíme a mají nás chránit? Proč město naříká, že večerní Jablonec nežije, ať se tam jdou podívat po 21. hodině a uvidí pravý důvod. A bude hůř…….. V Praze není třeba čekat na 21. hodinu. Zde i dopoledne dokáží černí pasažéři romského etnika vyděsit a bez ostychu omezovat platící cestující! Spolucestující na fotu do mne vytrvale kopal kanadou, až mi nezbylo nic jiného, než mu v zájmu mé dosud zdravé holenní kosti uvolnit i své místo. Neměla jsem na vybranou. Z druhé strany tábořilo jeho pokřikující, svačící a popíjející početné příbuzenstvo. (I když jsem se zařadila mezi ty odvážné, kteří spoj předčasně neopustili, tu bdící společnost jsem si pro ucelenější obrázek přece jen vyfotit netroufla….). Jablonecká hromadná jízdenka pro celý squat, ještě k tomu přenosná a zdarma, je zvláštní znevýhodnění těch, kteří platí a dodržují podmínky Městského přepravního řádu, ale Praha to dotáhla k „dokonalosti”. Romskou migraci v MHD řeší tak, že revizoři „přednostně” kontrolují na  první pohled finančně „dobytné” cestující, aby ti tmavší stačili na následující stanici vystoupit a počkat na další spoj. Tak jak je to tedy s rovnými právy pro všechny občany této republiky?….“

 

Jak je to ve skutečnosti už několikrát vysvětlovalo město Jablonec nad Nisou:

Město Jablonec nad Nisou nefinancuje ani se jinak nepodílí na vydávání zvýhodněné jízdenky pro sociálně slabé rodiny žijící v Zeleném údolí. Město bylo a je proti jejich vydání a jeho nesouhlasné stanovisko dal jasně najevo svým hlasem proti návrhu zavedení zvláštních jízdenek na jednání představenstva společnosti DPMLJ, a. s., také zástupce Jablonce Karel Dlouhý.

Od počátku října je v oběhu 22 zvláštních jízdenek MHD platných pouze v úseku od stanice Měnírna (Zelené údolí) do Jablonce nad Nisou. Jde o pilotní projekt zlevněných přenosných jízdenek MHD, které DPMLJ, a. s. vydalo na vlastní náklady především pro děti ze sociálně slabých rodin žijících v Zeleném údolí na cestu tramvají do školy.

„Návrh na zřízení zlevněné přenosné jízdenky jsme ve vedení města odmítli jako nesystémový a tento názor jsem tlumočil při osobním jednání řediteli dopravního podniku,“ říká starosta Petr Beitl.

I přes nesouhlas města Jablonec nad Nisou je však zlevněná jízdenka od začátku října připravena k prodeji v počtu 22 kusů na náklady dopravního podniku, který provozuje městskou hromadnou dopravu na území Jablonce a Liberce včetně tramvajového spoje mezi oběma městy.

„Tato problematika byla předmětem jednání představenstva společnosti, kde po delší diskuzi převládl většinový názor, který vedl k realizaci tohoto pilotního projektu,“ prohlásil předseda představenstva DPMLJ, a. s. Roman Šotola.

 

Tiskové prohlášení DPMLJ, a. s. k testovací jízdence MHD

Snaha dostat děti bezpečně do školy v zimních měsících byla impulsem pro zřízení zvláštní jízdenky MHD.

Jablonec nad Nisou je horským městem s vysokým podílem spadu sněhu, kde do koloritu zimních měsíců patří obtížně schůdné komunikace. Možnost jízdy městskou hromadnou dopravou a nabídnutá zvláštní jízdenka MHD, o kterou bylo požádáno vedení Dopravního podniku měst Liberec a Jablonec nad Nisou, a. s., řeší podle sociální pracovnice jediný možný přístup dětí z 1,5 km vzdálené sociálně vyloučené lokality do školy.

Sociální pracovníci mají zájem na tom, aby děti z lokality Zelené údolí navštěvovaly pravidelnou školní docházku. Do školy chodí po silně frekventované silniční komunikaci I. třídy, která je ohraničena svodidly bez chodníků. Se spadem sněhu je zcela znemožněna chůze po této dostupné cestě.

Jedinou možností pak zůstává tramvajová doprava, která třemi mezistaničními úseky na trase Měnírna – Jablonec n. N., Tyršovy Sady nahradí nebezpečnou chůzi dětí po silnici. Na používání městské hromadné dopravy ovšem tyto sociální skupiny zpravidla nemají dostatek finančních prostředků a jízda „černých pasažérů“ povolena není. Z těchto důvodů je na zkoušku od října 2011 do prosince 2011 připraveno 22 kusů přenosných zvýhodněných jízdenek MHD, které do rodin s dětmi prodají sociální pracovníci. Tyto jízdenky by měly umožnit dětem z tíživých rodinných podmínek dopravu za vzděláním a kamarády.

„Tato problematika byla předmětem jednání představenstva společnosti, kde po delší diskuzi převládl většinový názor, který vedl k realizaci tohoto pilotního projektu“, uvedl předseda představenstva DPMLJ, a.s.

Projekt bude poté vyhodnocen a ukáže, zda se dají občané ze sociálně vyloučené lokality motivovat k řádnému používání MHD za stanovených přepravních podmínek a zda vstřícnost dopravce pomůže zajistit pravidelnou školní docházku u dětí ze sociálně slabých rodin.

Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ, a. s.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.