A je tu další HOAX. Na sociálních sítích se šíří fotografie s injekční stříkačkou, která je prý aplikována v ručním čerpadle (pistoli), v jakési síti čerpacích stanic. Například Marek Policar fotografii sdílel s tímto textem:

„SHARE !! Pozor – to je nová síť na čerpacích stanicích. Na injekční stříkačky infikované HIV v ručním čerpadle. Buďte opatrní a sdílejte! Sdílení může zachránit životy!“

Trvalo nám asi tři minuty, než jsme zjistili, že se tato fotka šíří jako HOAX v mnoha jazykových mutacích. Například v Itálii se fotka šířila v červnu 2017.

Událost, kdy se jakýsi Američan poranil o jehlu injekční stříkačky, která uvízla v pistoli, se skutečně stala v San Bernardinu ve státě Kalifornie v USA, a to v květnu loňského roku. Případ byl okamžitě nahlášený na policii, jednalo se ale o ojedinělý případ a muž rozhodně nebyl nakažen virem HIV.

Fotka tedy nepochází ani z Evropy, natož z České republiky či Slovenska a informace o šíření viru HIV touto formou je HOAXem.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.