Web Středoevropan.cz, spravovaný někdejším velmi aktivním neonacistou Filipem Vávrou, se zase vyznamenal. Zveřejnil článek s názvem: „Holandská stavební firma dala práci 9 syrským uprchlíkům. Po týdnu už se nikdo z nich v práci neukázal.“ V něm ovšem Vávra ze zdroje, na který sám odkazuje, přeložit jen to, co se mu hodí. Tedy do obrazu syrských uprchlíků jako „nemakačenků“ odmítajících pracovat.

Realita je taková, že stavební společnost z města Capelle aan den Ijssel v Holandsku si najala jedenáct chlapců na opravu kostela Bergsingel v nedalekém Rotterdamu. Chlapcům bylo mezi 16 a 23 lety a všichni byli postiženi mentálním poruchou či nějakou formou autismu. Pro takové lidi, jakékoliv národnosti, jsou stavební práce velmi náročné.

 „Autistické dítě nebo i dospělák potřebuje nějaký denní režim. Nejlépe je, když mu někdo naplánuje práci od rána do večera. Nemají rádi změny. Rekonstrukce objektů je velmi různorodá a náročná a pro takové lidi není vhodná,“ napsala nám psycholožka PhDr. Milena Vrabcová.

článku se majitel stavební firmy De Vries nejvíce zlobí na městskou radu, která projekt zaštítila. Město tvrdí, že došlo ke sporu, ohledně pracovní doby či potřebných odborných dovedností. De Vries tvrdí, že od začátku byla z jeho strany řeč o 40 hodinové pracovní době. Je tedy pravděpodobné, že došlo k chybě v komunikaci mezi městem a firmou a chlapcům byla městem slibovaná kratší pracovní doba.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com