„Muslimové se smějí, zatímco Notre Dame hoří…,“ bylo napsáno v jednom z příspěvků na sociální síti Facebook, který 15. dubna spustil lavinu. Tato fotografie doslova obletěla svět. V Čechách ji sdílela například SPD (100 sdílení) nebo extremistické hnutí Pro-Vlast (1 200 sdílení).

S touto fotografií přišel jako první Sputnik. „Dva lidé stojící vepředu jsou do fotografie vloženi,“ řekl ředitel Národního centra pro mediální forenzní vědu University Colorado Denver Catalin Grigoras. Analýzou této fotografie vědci centra zjistili, že muži vepředu do fotografie nepasují (muži se zbytkem fotografie kontrastují). Na nesrovnalosti upozorňuje i web Pooh.cz. Při zvětšení jsou i okem viditelné bílé přechody, které by na neupravené fotografii být neměly. Mezitím byla falešná fotografie používána jako „důkaz“ tvrzení, že oheň v katedrále je teroristickým útokem a podporovala protimuslimskou hysterii.

AKTUALIZACE: Jiné weby  zabývající se fakty tvrdí, že fotografie je pravá.

Zdroj: Politifact

První, kdo o požáru začal šířit konspirační teorie je nechvalně proslulý konspirační web Infowars. Ten vydal článek, že prý údajně renovační práce nebyly vůbec zahájeny a tvrdil, že „oficiální“ média o rekonstrukci lžou. Web InfoWars samozřejmě neposkytl pro svá tvrzení žádný důkaz. Naopak příspěvek muže, který upozornil, že zná pracovníky, kteří dělají na rekonstrukci, vymazal.

Internetem se šíří screenshot, na kterém osoby s arabsky znějícími jmény na zprávy o tragedii reagují rozesmátými smajlíky. BuzzFeed News upozornil na to, že je neprůkazné, že dané osoby jsou muslimové. Zároveň není znám kontext a ani to, zdali se v některých případech nejedná o falešné účty. V neposlední řadě nelze chování určitých jedinců vztahovat na celou skupinu osob.

BuzzFeed News dále upozorňuje, že na internetu se objevily falešné účy CNN a Fox News, které šířily lži o požáru katedrály. Rovněž někteří lidé koordinovaně sdíleli článek z roku 2016, který se vůbec netýkal aktuální události. Jiní lidé zase sdíleli fotografie úplně jiné katedrály.

Zdroj: BuzzFeed News


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.