Hoaxy a poplašné zprávy vznikají různě. Třeba i tak, že někdo nepochopí vtip. A tohle je jeden z nich.

Báječná vlastnost internetu je v tom, že ať už vypustíte do světa sebevětší pitomost, vždy se najdou lidé, kteří jí budou brát vážně. Platí to samozřejmě i o satiře a více či méně vydařených parodiích. A dnes se podíváme na jeden takový případ.

Čeká češtinu revoluce? EU chce zrušit písmeno Ř! Prý kvůli zjednodušení…

Web pravdive-zpravy.cz vydal zprávu o tom, že “Evropská lingvistická rada spadající pod EU jednohlasně rozhodla, že od letošního července ruší písmeno Ř.” A to proto, že “téměř nikdo tohle písmeno v Evropě nepoužívá a pro každého, kdo neovládá češtinu, je jeho výslovnost extrémně obtížná. ELR chce zjednodušit komunikaci tím, že problematické znaky a hlásky bude postupně eliminovat,” vysvětluje jazykovědec František Měch.

V článku se také dočteme, že Ř je jen začátek: “Vedle odstranění problematického písmene má ale celá akce ještě jeden důvod. Evropská unie chce pečlivě sledovat reakce Čechů a podle toho urychlit, oddálit, nebo třeba i úplně zastavit snahu odstranit E s háčkem. Jeho eliminace sice není na pořadu dne, ale v roce 2020 by mělo na půdě europarlamentu proběhnout další jednání Evropské lingvistické rady a je velká šance, že se bude probírat i tenhle český potížista.”

Nu  a této zprávy se chytil například známý konspirátor a provozovatel takzvané České nezávislé televize Petr Ortek na webu nwoo.org. Nápad na zrušení písmene Ř označuje za “bejkárnu” zplozenou chorými mozky v komisích EU, na což se můžete podívat ve videu v čase 22:14 či zde.

Jenže…

Pan Ortek si nedal ani tu nejmenší práci s ověřováním. Záhy by totiž musel zjistit, že nejenže žádná Evropská lingvistická rada neexistuje, ale zpráva samotná pochází ze satirického webu.

Totiž pravdive-zpravy.cz samy sebe uvádí takto: “Původní zpravodajství Prima COOL, které jako první přináší exkluzivní informace, jež jinde nenajdete. Všechna zde uvedená zjištění jsou na 158% pravdivá.”

Už jen zběžný pohled na samotnou agendu webu by měl každého, nejen konspirátora přesvědčit o tom, že to opravdu není relevantní zdroj. Posuďte sami: “Po KFC nabídnou rozvoz zdarma i taxíky! Stačí si přinést vlastní benzín.“, “Vlajkonošem Tibetu na olympiádě v Riu bude Miroslav Kalousek! Potvrdil ho Dalajláma!”, “Oprava lanovky na Petřín se protáhne. Pomůže Nepál, pošle své šerpy!” anebo třeba “Církev vydala aktualizované Desatero. Došlo na mobily, Facebook i orální sex.”

V neposlední řadě citovaný jazykovědec František Měch je postavou smyšlenou a pravdive-zpravy.cz ho využívají jako jakéhosi maskota a odborníka na všechno. Jednou je z něj návrhář a fashion designer, podruhé politický analytik, jindy zas zástupce Českého svazu ledního hokeje ve vedení IIHF, anebo třeba dopravní expert.

Stručně řečeno, blábolů o EU koluje spousta a tenhle se dá zařadit k obzvláště vydařeným bizarnostem. Bohužel se ale najdou i tací, kteří vezmou vážně jakékoli i sebevíc absurdní tvrzení o její zlotřilosti.


contributor