Především emaily, ale i na dezinformačních webech, najdeme štvavý text, pomlouvající poslance Dominika Feriho.

Text hoaxu (zveřejňujeme tak, jak je rozesílán):

„Dominik Feri – to je již hodně silné kafe, silná muslimská komunita si ho zvolila za starostu a tímto zatnutím drápků už je tady máme, začínají se zabydlovat a prvé město je na odpis ! Dobře nakročeno má malá vesnička, středisková Lukavec u Hořic v Podkrkonoší, kam má na pozvání Dominik Feri zavítat a poklepat na základní kámen budoucích rodinných domů z Arabské komunity. Zakrátko zde vyroste na již koupených parcelách občanů z Dubaje a Arabských Emirátů šest nových rodinných domů.  A jistě přibudou i další. Místa je tu dost a za prachy se dá prodat i vlastní máma.  Dominik Feri je poloviční Etiopan …, (matka Češka cikánka a otec Etiopan) stal se radním v muslimském českém městě, tedy v Teplicích, je hlasitým vítačem milých muslimských přistěhovalců, považuje se za nejchytřejšího a chtěl by nám diktovat, co smíme a co nesmíme. Vždyť ho do své strany dosadil sám největší z největších šmejdů Míra Kalousků a navíc na to Feri má zkušenosti a věk. Je mu sice 21 let. Ale hlavně ta hlava, ta velká hlava. Tam asi bude rozumu!“

(Konec citace)

Celý text je souborem plný pomluv a nesmyslů. Tak v prvé řadě. Dominik Feri nikdy nebyl starostou. Dominik Feri se stal zastupitelem (následně radním) za TOP 09 v Teplicích na základě vykřížkování lidí. Získal 1147 hlasů. Vzhledem k tomu, že místní arabská komunita čítá přibližně 300 lidí (není známo, kolik z nich má volební právo a kolik z nich volilo), tvrzení, že si ho zvolila arabská komunita je nesmysl. Mimochodem. Teplice mají zhruba 50 000 obyvatel.

Jeho matka pochází z východních Čech, nic o jejím údajném romském původu není známo.

Text dále naráží na situaci v obci Lukavec u Hořic. Obec leží v sousedství Lázní Bělohrad. Protože lázně vlastní společnost, v níž mají podíl občané Bahrajnu, tito provozovatelé si zde postavili i několik domů. Žádná arabská komunita zde neroste. Lázně Bělohrad jsou ve vlastnictví Lázně Bělohrad, a.s. od roku 2007. Podle starosty zde nedochází k žádným problémům.

Zveřejňujeme jeho vyjádření:

„Dobrý den,

podobnou mailovou zprávu jsem dostal už několikrát z různých zdrojů a vím, že se šíří internetem. Skutečnost je taková, že bělohradské lázně (Lázně Bělohrad, a.s.) asi v roce 2007 začaly připravovat stavbu nového lázeňského resortu Tree of Life. Při zvyšování základního kapitálu Lázně Bělohrad a.s. koupila akcie této společnosti společnost, v níž mají podíl občané Bahrajnu, kteří tak získali v lázních podíl. Díky tomu se v Lázních Bělohradě postavil jeden z nejmodernějších lázeňských komplexů v republice.

V poslední době lázně nebyly na prodej, jak uvádíte, ke změně majitelů lázní také nedošlo a lázně nebyly prodány. Prodej zámku ze strany města českému investorovi nemá s lázněmi a jejich majiteli nic společného.

Od roku 2009, kdy byl nový lázeňský resort Tree of Life uveden do provozu, do něho jezdí i klienti z arabských zemí. V letošním roce (v létě) byl jejich počet vyšší než v letech minulých, bylo zde i poměrně dost žen, které se pohybovaly po městě a jeho okolí v burkách. Nezaznamenal jsem ale žádný problém mezi arabskými klienty lázní a občany města. Pavel Šubr – starosta.“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.