Především přes aplikaci Messeneger je rozesílán následující hoax:

„Neoverené, ale strážme sebe a deťom zdravie! Zvýšme ostražitosť a opatrnosť, lebo do týchto dovážaných pochutín z Turecka dávajú tabletky, ktoré spôsobujú ochrnutie detí aj dospelých! Šírte zo všetkých síl!“

Jedná se o hoax, který se v zahraničí šíří od listopadu loňského roku. Na videu je zachycena pochoutka Luppo, ze které údajně vypadly dvě nebezpečné tablety. Konkrétně se jedná o kokosovou tyčinku a prášky, které podle hoaxu mají způsobovat ochrnutí.

Fact-checkingové weby v zahraničí upozorňují (1, 2, 3), že se jedná o lež. Pochutina zobrazená ve videu se prodává pouze v Iráku. Výrobce, společnost „Sölen“, se od něčeho takového jednoznačně distancuje a podotýká, že výrobní proces zabraňuje tomu, aby se do pochoutek dostal tak velký předmět. Turecký deník Teyit upozorňuje na fakt, že kokosová tyčinka byla opakovaně otevřena.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.