Jedna z nejstarších metod výroby hoaxu je vzít vhodnou fotografii a doplnit jí o vylhaný komentář. Lidé už se pak o sdílení postarají sami. 

( Redakční poznámka – Petr Nutil: Z etických důvodů jsme se rozhodli nezveřejňovat fotografii mrtvého dítěte v jiné, než rozostřené podobě. Kdo chce, najde si jí snadno na odkazech sám. )

Dnes si ukážeme, jak snadno se dá ze staré fotky vyrobit hoax. Takže především – je třeba mít fotografii, která je dostatečně emotivní, tragická a zároveň obecná, aby nebylo poznat odkud pochází a co jejímu pořízení předcházelo.

Krokem číslo dva je doplnění falešného kontextu, tedy popisu. Třeba – proti muslimům, ti jsou skvělým terčem. A pak už stačí jen publikovat na Facebooku. Úspěch se dostaví okamžitě. To byla teorie. Pojďme k praxi.

Další oběť ISIS? Ne

V poslední době koluje na FB fotografie mrtvého dítěte s popisem “ISIS zabil toto nevinné dieťa len preto, lebo sa narodilo v kresťanskej rodine a nasledovalo BOHA 🙂 toto iste sa stane s nami ak ich sem napúšťame 🙁 prosím Vás zdieľajte až sa každý dozvie aký je ISLAM :(“

Příspěvek z dubna 2017 nasbíral doposud 6144 sdílení.

Nejde o žádnou novinku. Tato “zpráva” se objevila již loni na Twitteru (zde konkrétně na profilu herce Jamese Woodse) kde se dočkala podobně masového zájmu:

Či v německé verzi

Jenže je to lež.

Ověření

Při pátrání po původu fotografie jsme se dostali ke zprávě o tragickém úmrtí holčičky v Ekvádoru, která byla publikovaná už v roce 2008. S islámem nemá co dělat, šlo o tragickou dopravní nehodu.

Jak si můžete ověřit sami, po kliknutí na orámovaný odkaz se zobrazí právě námi hledaná fotografie ( a jak se v samotném odkazu píše, fotografie byla skryta na žádosti čtenářů). Další odkazem je zdrojová zpráva s detaily úmrtí holčičky, publikovaná na strákách diariocorreo.com.ec. Ta bohužel již není k dispozici.

Nicméně je uložená ve webovém archivu Wayback Machine.

Článek z roku 2008 popisuje tragickou smrt čtyřleté dívky při dopravní nehodě.

Závěrem

Fotografie mrtvého dítěte dokládá jen to, jak snadno se dá vyrobit hoax a jak snadné je přimět ostatní, aby mu uvěřili.

Smutným poznatkem o lidské povaze je, jak poznamenal Carl Bernstein, že “Příliš mnoho lidí nezajímá co nejpřesnější verze pravdy. Ve skutečnosti je lákají informace, které potvrdí to, čemu už stejně věří. Hledají munici pro politické postoje, které už zastávají.”

A tou municí může být třeba mrtvé dítě.


administrator

Tým manipulatori.cz