Sociální sítí Facebook se šíří nesmyslná interpretace reportáže CNN Prima News. Podle této interpretace nechala televize desetkrát otestovat tutéž osobu na různých místech. Výsledek vyšel sedmkrát negativní a třikrát pozitivní. Příspěvek má tisíce sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jedná se o absolutní dezinterpretaci reportáže a článku. Článek píše o pochybném testování v jednom konkrétním testovacím místě u letiště v Praze. Rozhodně také není pravda, že testy byly provedeny v jeden den. Důležité také je, že se jednalo o různé typy testů. Je známo, že nejpřesnější jsou PCR testy. Výsledky PCR testů vyšly ve shodě jako negativní.

„Před týdnem v sobotu odhalil rychlotest typu Lamp udělaný v laboratoři kousek od letiště v Praze, že je manžel reportérky Schillerové pozitivní na nemoc COVID-19. Další tři členové rodiny proto museli jít do karantény. Po dvou dnech absolvovala PCR v centru Prahy. Ten vyšel negativní. Další dva dny u letiště byl výsledek opět pozitivní. Nakonec měla pozitivní test i sama reportérka Schillerová. Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger ji nakonec utvrdil v tom, že je určitě negativní,“ píše se ve zprávě.

Důležité je, že podle zprávy falešně pozitivní výsledky vyšly jen v jednom testovacím místě, které netestuje metodou PCR. Z reportáže je to naprosto zřejmé:

Laboratoř se za chybu omluvila. „Omlouváme se za vzniklé komplikace při testování na COVID-19. Vzhledem k tomu, že jsme se s tímto případem nesetkali, celou záležitost odborně posoudíme,“ sdělila ve zprávě vedoucí laboratoře u letiště Natálie Mészárosová. Do budoucna v případě, že vyhodnotí pozitivní výsledek, pošle se vzorek na další přezkoumání.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.