Dojemná fotografie z hudebního klipu + doplnění falešného kontextu = tisíce sdílení. 

“Celý svět obletěla fotografie utonulého chlapečka uprchlíků. Je nám ho opravdu líto, ale proč celosvětová média neobrátila svou pozornost i na chlapečka z Doněcka, který v ruinách svého domu hledá svou maminku? Sdílejte, ať tato fotografie také obletí celý svět! AC24”

Tak právě taková výzva letí Facebookem. O šíření se postarala například stránka Jsem hrdý Slovan. Dva dny po publikaci (29. dubna 2017) byla fotografie sdílena už 8744x. Problém je, že ne všechno je tak, jak se na první pohled může zdát.

Ověření

Ve skutečnosti fotka je z hraného videoklipu k písni Anděl – Píseň dětí Donbasu. (Ангел. Песня о детях Донбасса), záběr najdete v 51 vteřině. Videoklip byl publikován 16. 8. 2015. Můžete se na něj podívat tady:

Mimochodem “Anděl” je název jednoho z dobrovolnických vojenských praporů. Hoax s vypreparovanou fotografií se objevil poprvé v ruské verzi (později i v jiných jazykových mutacích) a na jeho existenci upozornil už v září 2015 web StopFake. Jak je vidět, dojemná fotografie měla velmi slušný virální zásah na sdílení ( více než 10.000):

Slovenská verze (přes 3000 sdílení):

Realita je taková, že chlapeček – hrdina původního klipu maminku nehledá, žijí spolu v  protileteckém úkrytu ve vesnici Nikishin (Никишино) – viz video z 1. 9. 2015.

Jde skutečně o válečnou zónu, přičemž rozsah zničení lze v klipu vidět. Nicméně fotografie je vytržena z kontextu hraného videoklipu a doplněna neodpovídajícím kontextem. Proto jí zařazujeme mezi hoaxy.

Na českou verzi upozornila FB stránka Stop náboženské i rasové nenávisti.


administrator

Tým manipulatori.cz