Petr Ajšman z hnutí Zdraví, sport, prosperita na Facebooku šíří velmi zavádějící počty, kterými chce naznačit, že testování na přítomnost viru SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19, je byznysem. Status má asi 20 tisíc sdílení.

Text hoaxu:

„1 TEST 1750,- Kč při 20 tis. testovaných denně = 35 mil. Kč. Týden =245 mil. Kč. Měsíc = 980 mil. Kč atd. Už chápeme? Tak a teď šup do fronty a testovat a nejlépe každý týden dvakrát !!!“

Každý člověk, který hospodaří ví, že každý „byznys“ má vždy dvě strany. Příjmy a výdaje. Test na přítomnost nového koronaviru skutečně začíná na 1700 Kč. V květnu letošního roku se však dokonce uvažovalo o zastropování ceny na 1674 Kč. Laboratoře ovšem tehdy reagovaly, že se jim testovat nevyplatí. „Něco musíme zaplatit za chemii, jsou tam režie se spotřebním materiálem. Ta částka je nerealizovatelná. Z hlediska dlouhodobého fungování by to mělo být někde kolem 2200 korun,” reagoval tehdy jednatel společnosti Vaše laboratoře Jaroslav Loucký. „Toto je komerční činnost, která generuje ztrátu,“ řekl pro změnu Václav Říčař, mluvčí Krajské nemocnice Liberec.

Nutné také dodat, že k 20 tisícům testů denně dochází v součtu celorepublikově. Laboratoře mají různou vlastnickou strukturu od nemocnic až po soukromé laboratoře. Velkou část testů proplácí zdravotní pojišťovny.

Uvedené částky tedy nejsou ziskem laboratoří, ale příjmem, od kterého je nutné odečíst náklad na test.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.