AKTUALIZOVÁNO 19.3.2020: Internetem se šíří informace o tom, že lékaři ve Vídni varují před užíváním léku Brufen a jemu podobných analgetik tlumících bolest, záněty a horečky. Stejnou účinnou látku (lysinovou sůl ibuprofenu) využívají i léky Ibuprofen nebo Ibalgin. Hlasová zpráva se odvolává na údajnou studii univerzity ve Vídni. Ta však existenci takové studie popřela. Nic o tom neví ani Ministerstvo zdravotnictví. Je ovšem pravdou, že skutečně existuje odborný článek, který o tom pojednává. Teorie se týká receptorů ACE2. Zatím se ovšem se jedná o hypotézu, která není opřena o žádnou klinickou studii. Světová zdravotnická organizace nejprve informovala, že záležitost zkoumají experti, zároveň ovšem doporučila, aby se lidé bez konzultace s lékařem ibuprofenu zatím raději vyhnuli.Své doporučení však ve čtvrtek změnila. “Věc konzultujeme s lékaři, kteří léčí pacienty s nákazou COVID-19, a nejsou si vědomi negativních účinků ibuprofenu, kromě obvyklých známých vedlejších účinků, které omezují jeho použití v určitých populacích.” Mezi vedlejší účinky ibuprofenu patří nadýmání, závratě, nevolnost, zvracení a průjem. 

Faktem ovšem je, že někteří lékaři užívání tohoto léku při současné pandemii opravdu nedoporučují. Kde je tedy problém?

Například deník La Figaro uvádí, že léky tlumící záněty nemoc COVID-19 nezhoršují, ale maskují příznaky. Důvodem je právě to, že působí protizánětlivě a velmi účinně tlumí bolest. Zánět je totiž normální reakcí těla na infekci a varovným signálem. Léky tedy mohou bránit reakci imunitního systému na vstup patogenu, ale především maskovat příznaky závažnosti a tím oddálit diagnostiku.

Lékaři doporučují proti zvýšeným teplotám používat látky obsahující paracetamol a to jen v doporučeném množství, tedy maximálně 3 g na den. Jako prevence proti nakažení se doporučuje zásobit se vitamíny, tedy jíst ovoce, zeleninu a dodržovat hygienická doporučení. V případě horeček kontaktujte svého praktického lékaře.

Zdroj: Le Figaro

Patrick Goldstein


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.