Nejen českými dezinformačními weby se šíří dezinformace o tom, že volební lístky byly Trumpovou administrativou tajně označeny vodotiskem. Řeč je samozřejmě o nedávno konaných prezidentských volbách. Trump prý tajně nařídil před volbami označit korespondenční hlasy kryptografickým vodoznakem na bázi technologie Blockchain, která umí zachovávat a ukládat nezfalšovatelné informace o distribuci lístků. Tuto nesmyslnou zprávu přenesl například dezinformační weby Aeronet, Infokurýr nebo Dt24.

Samozřejmě se jedná o lež, kterou si vymyslel jiný dezinformační web Infowars. Původ této hypotézy je v tomto videu, kde slečna používá na zbytek volebního lístku “lupu” a tvrdí, že vidí vodoznak. S tím je hned několik problémů, ale za všechny asi bude stačit, že na samotném videu vodoznak vidět není. Problémem pro konspirátory je, že není možné, aby někdo „tajně“ na volební lístky něco přidal. Volební lístky totiž nejsou tisknuty federálním úřadem, ale vybranými společnostmi v každém ze států USA, tj. každý stát si nechává tisknout své volební lístky. Vzor takového lístku je pak k nalezení na webových stránkách úřadu včetně popisu ochranných prvků. Například stát California pak na všechny své volební lístky přidává vodoznak. Nikoliv však tajně. Pokud by pak někdo “tajně” upravil volební lístky, jednalo by se ve skutečnosti o federální zločin padělání, za který hrozí vysoké sankce včetně odnětí svobody.

„Ve skutečnosti je tisk a kontrola lístků ponechána na státech, z nichž každý má své vlastní předpisy, které je třeba dodržovat. Prakticky vzato, většina voleb se uskutečňuje na úrovni krajů, kde je řídí volební komise, volební úředník nebo úředníci, nebo obojí.  To znamená, že podle Národní konference státních zákonodárných sborů v USA existuje více než 10 000 jedinečných volebních správních jurisdikcí, z nichž každá má své vlastní postupy hlasování. Velké spiknutí, o kterém se zde hovoří, by nutně vyžadovalo infiltraci do tisíců různých volebních rad nebo jurisdikcí. Federální vláda není odpovědná ani za tisk nebo audit hlasovacích lístků. Ve většině případů soukromé společnosti uzavřely smlouvy s místními volebními radami na provedení tisku. DHS jako takový nekontroluje „oficiální produkci hlasovacích lístků“, ani žádný centrální federální úřad tuto moc nemá. Proto hlavní předpoklad této QAnonské konspirace kulhá na obě nohy. Autoři trpí nevědomostí o tom, jak americké prezidentské volby ve skutečnosti fungují. Z těchto důvodů je tvrzení nepravdivé,“ píše fact-checkingový web Snopes.com.

Další zdroje:

Iluminátor

PolitiFact

Misbar


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.