Mezi oblíbené techniky tvorby poplašných zpráv je vytržení informace z kontextu, překroucení původních zprávy či využití nesouvisejících fotografií. Tento hoax je ukázkovým příkladem.

Na Facebooku se objevil příběh o upovídaném teroristovi z řad ISIS:

12185208_1515708108739594_6991699372723223725_o

Tohle je britský odstřelovač Steven Nills. Na 500 metrů trefil teroristu z Islámského státu, který chtěl popravit malého chlapce, kterému předtím povraždil rodinu. Když se Steve přiblížil k místu, aby chlapce odvedl pryč, terorista ještě žil. Neprosil o milost, smál se. „Nijak sis nepomohl, ty pse“. Vysmíval se britskému vojákovi. „Už nás jsou tisíce na cestě k vám a nic s tím neuděláte. Ještě tleskáte a dojímáte se nad tím, jak nás vítáte. Zasloužíte si vyhynout. Váš pravý nepřítel je mezi vámi.“

Islámisti moc dobře ví, že sluníčkáři, neomarxisti a další multikultilevičáci tvoří bránu do Evropy. Kvůli nim lidi jako Steve bojují zbytečně. Udělejme s tím už něco!

Musíme konstatovat, že srdceryvná historka o upovídaném teroristovi je vymyšlená.

Vznik zprávy se dá vystopovat k Daily Star, kde byl 10. srpna 2015 publikován článek o britském odstřelovači SAS. Ten měl údajně v blízkosti turecko-syrských hranic zastřelit bojovníka ISIS, chystajícího se popravit otce spolu s osmiletým synem. Popravčí ISIS měl být zabit střelou do hlavy spolu se dvěma jeho pomocníky. Tým SAS je následně přepravil do bezpečí. Zprávu následně převzala celá řada médií.

Server International Business Times (IBT) však zpochybnil celý příběh “jako vystřižený z akčního filmu” vzhledem k tomu, že původní zpráva stojí pouze na anonymním zdroji údajně z řad SAS. Britské ministerstvo obrany na dotaz ze strany IBT pouze uvedlo, že činnost speciálních sil SAS v Sýrii nemůže ani potvrdit, ani vyvrátit. Není tak vůbec jasné, zda se nejedná o fikci.

Výše popsaná konverzace mezi ostřelovačem a džihádistickým katem se však v žádném z dostupných článků či zdrojů nevyskytuje. Stejně tak v nich nenajdeme jméno ostřelovače.

Ovšem ani samotná fotografie, doplňující tuto smyšlenou zprávu, neodpovídá skutečnosti. Jejím autorem je ruský fotograf Roman Kanin, který tuto a další fotografie nabízí k prodeji na různých internetových fotobankách. Zaměřuje se mimo jiné i na fotografie s vojenskou tématikou, k jejichž aranžování spolupracuje s partou airsoftových nadšenců.

Původní fotografie je k nalezení například na fotobance 123rf.com, nebo či v širším souboru na Shutterstock.

Sniper Covers Offensive Squad Of Rangers Stock Photo Picture And Royalty Free Image. Image 37041182.

Na využívání ilustračních fotografií není samozřejmě nic špatného a v médiích je to běžná praxe. Stejně běžné by však mělo být ozdrojování takových fotografií. To však není případ popisovaného hoaxu. Ten uvádí přímo v textu, že “Tohle je britský odstřelovač Steven Nills.” Což je lež.

A na závěr trocha spekulací. Jako reakci můžeme předpokládat v poslední době velmi oblíbený protiargument: Nevadí, že je to vymyšlené, protože pravda by to být mohla. ( viz hoax s Janem Werichem ). Ale to už je jiný příběh.


contributor