S typickým příkladem, jak funguje ruská propaganda přiběhl Miroslav Jahoda (Svobodní) na svém blogu na Idnes.cz. Ten přišel s „bombastickým“ článkem: „Rusko opět elegantně ukázalo, jak umí zesměšnit Západ. Azyl pro bělošské farmáře z Afriky,“ ve kterém tvrdí, že: „Rusové vydají do světa zprávu, že přijímají 15 000 farmářů. A my se můžeme jen dívat na šťastné rodiny, které unikly naprosto reálné hrozbě smrti, jak je vítají na letišti s chlebem a solí. Jak jim Rusko přiděluje pozemky a sděluje, že rodiny na nich budou hospodařit, a navíc si každá přináší desítky tisíc dolarů úspor.“ No, krásná pohádka, nemyslíte? A teď jak je to doopravdy.

„V první polovině července se na českém dezinformačním serveru AC24 objevuje článek pod bombastickým titulkem Otázka života a smrti: 15 tisíc bílých jihoafrických farmářů hledá útočiště v Rusku. V článku se však píše o delegaci, která na pozvání přijela do Stavropolského kraje se přijela podívat na zemědělskou půdu, zda by jim vyhovovala při eventuálním přesídlení. Zde se objevuje nijak nedozbrojovaná informace o onom vysokém počtu farmářů, kteří prý plánují emigraci na Rus. V článku je odkaz na Sputnik, ten ale tento materiál přináší později. Údajně, ale bez odkazu, zprávu přinesla ruská TV stanice Rossija 1. O den později článek přebírá další český dezinformační server Středoevropan. Autorem je Filip Vávra. V září píše redaktor Washington Post článek o oné delegaci, článek nicméně seriózní, a zcela se v něm vyhýbá pompézním tvrzení Sputniku a dalších. Objevuje se tam jediné číslo – méně než 10.000 Jihoafričanů žije v Rusku. O 15.000 farmářů nic. A informace – farmáři se „zajímají“ o možnost emigrovat do Ruska. Ba dokonce, kdybych přesně přeložil slovo Wooing, tak se takovou možností baví. 1. prosince pak publikuje Miroslav Jahoda emotivní materiál v iDnes. Bez zdrojů, zato s jasným tvrzením – je to tak, Búrové masivně emigrují na Rus a Rusové jim okamžitě přidělují půdu. Zřejmě státní,“ rozkryl fakta Jakub Roth.

Nutno dodat, že sám ruským propagandistický web Sputnik 21.7.2018 píše, že se v Rusku usídluje prvních 50 jihoafrických farmářů. Jahoda také zmiňuje neschopnost EU řešit tuto situaci. Nutno dodat, že v zemích EU platí, že azyl dostane každý, kdo prokazatelně dokáže, že v zemích původu mu hrozí nebezpečí. Tedy i oni farmáři, pokud jsou jejich tvrzení pravdivá. Zkrátka. Evropská unie nezná nic jako adresný azyl pro někoho, ale platí pro všechny, kteří se nachází v nějaké humanitární situaci.

 „To vše je přesně model, jak vzniká ruská lež, hojně šířená dalšími dezinformačními kanály. A nutno říci: Aby byla taková dezinformace životaschopná, je dezinformátorovou povinností nedat do článku žádný odkaz a pokud ano, tak odkaz zavádějící, jako například v tomto případě na Washington Post (zrovna to dodalo článku věrohodnosti). Málokdo se pak snaží a) pramen přeložit, b) najít souvislosti a c) fakta,“ dodává Jakub Roth.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.