Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Hoax

HOAX: Australská premiérka a kanadská ministryně zdravotnictví byly naočkovány jen na oko

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Sociální sítí se šíří dva velmi podobné hoaxy. Týkají se představitelek vlád, které si údajně měli nechat píchnout vakcínu proti COVID-19 jen na oko, tedy bez jehly. Má jít o údajnou australskou premiérku Annastacii Palaszczuk a údajnou kanadskou ministryni zdravotnictví Christine Elliott.

prvnímu videu. Austrálie má předsedu, nikoli předsedkyni vlády. Je jím Scott Morrison. Na videu je premiérka Queenslandu Annastacii Palaszczuk. Záznam pochází z jarního očkování proti chřipce z 29. dubna 2020. Jak se můžete podívat v originálním nevystřiženém videu, situace proběhla úplně jinak.  A o co jde? „Šéfka queenslandské vlády užasne nad tím, že vpíchnutí vakcíny ani nepostřehla. Vzápětí se ukáže, že to byla až taková rychlost, že onen důležitý okamžik nestačil zaznamenat ani přítomný fotograf. Požádal tedy, jestli by bylo možné to pro zdokumentování zopakovat. Palaszczuková souhlasí. „Cože? Ještě jednou?“ ptá se se smíchem – a se zdravotnicí tedy předvedou očkování podruhé. Pochopitelně už bez jehly ve svalu a bez aplikace očkovací látky,“ shrnuje situaci Jenny Nowak z Forum 24. Stejně popisuje video agentura Reuters.

Druhé video, které tvrdí, že údajná kanadská ministryně Christine Elliot si enchala aplikovat vakcínu bez jehly, je ještě starší. Opět je v něm chyba i v představení. Christine Elliott není kanadskou ministryní zdravotnictví, ale místopředsedkyně vlády kanadského státu Ontario a ministryně zdravotnictví státu Ontario. Video pochází z 30. října 2019 a týká se opět očkování proti chřipce. Video je opět střižené tak, že neukazuje celou aplikaci vakcíny. Jiné video CTV News (v čase 0:16) dokazuje, že injekční stříkačka obsahovala jehlu.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Cyber Tabu – vzdělávací projekt TV Nova

Série čtrnácti krátkých videí, která vysvětlují chování informací na internetu a v našich mobilech. Originálními…

2 hodiny ago

Prokremelští aktivisté si nevymýšlí o smrti českých vojáků poprvé

Jak už jsme psali, na sociálních sítích se šíří fáma o údajné smrti 7 českých…

8 hodin ago

Ne, manželka útočníka není z Ukrajiny

Na sociálních sítích koluje příspěvek, který tvrdí, že manželka střelce, který ve středu 15. května…

13 hodin ago

Progresívne Slovensko útok odsoudilo

V souvislosti s útokem na slovenského premiéra Roberta Fica se šíří příspěvek, který naznačuje, že útočník Juraj…

2 dny ago

Volodomyr Zelenskyj může být prezident do dalších voleb

Na Facebooku se šíří nepravdivá informace, že ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj přestal být na konci…

2 dny ago

Martin Milan Šimečka není na fotografii se střelcem, který zaútočil na premiéra Fica

Na sociálních sítích koluje fotografie útočníka, který v Handlové postřelil Roberta Fica, údajně s Martinem…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google