Na internetu se objevuje nová dezinformace. V českém prostředí ji šíří například známý dezinformační web Aeronet. Falešná zpráva tvrdí, že prý americká armáda pod novým velením provedla razii v datacentru ve Frankfurtu nad Mohanem a zabavila server společnosti SCYTL, který zfalšoval výsledek amerických voleb.

Společnost SCYTL skutečně hraje důležitou roli v amerických volbách, ale spíše jako poradenská společnost. Jak je však zřejmé z jejích webových stránek, společnost nemá žádné kanceláře v Německu. Společnost Scytl na svém webu zveřejnila prohlášení, které vyvrací veškerá tvrzení uvedená v článku a příspěvcích na sociálních sítích: „Po několika falešných prohlášeních, která byla zveřejněna na internetu, by Scytl rád objasnil následující […] technologie implementované společností Scytl v USA hostuje a spravuje v rámci USA místní dceřiná společnost SOE Software se sídlem v Tampě na Floridě; V USA nesčítáme ani nepočítáme hlasy; Ve Frankfurtu nemáme servery ani kanceláře; Americká armáda nezabavila nic společnosti Scytl v Barceloně, Frankfurtu ani nikde jinde.“ Jonathan Brill, prezident a generální ředitel americké divize Scytl, řekl agentuře AP, že společnost v loňském roce dočasně působila ve Frankfurtu. „Záložní servery ve Frankfurtu byly použity pro konkrétní projekt pro Evropský parlament v roce 2019,“ uvedl Brill. „Tyto záložní servery byly vypnuty v září 2019.“

Článek sdílený na sociálních sítích také cituje tweet George Papadopoulose, bývalého poradce Donalda Trumpa, který byl v minulosti odsouzen na 14 dní kvůli lhaní o FBI. Papadopoulos pro změnu zmiňoval společnost Dominion. I ta takové scénáře zcela popřela. Toto tvrzení je nejnovější ze série falešných tvrzení o volebních systémech Dominion, které se šíří od začátků sčítání amerických prezidentských voleb, včetně teorie, že hlasovací zařízení společnosti vymazalo nebo změnilo Trumpovy hlasy.

Více na webu agentury AP a agentury Reuters.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.