Na sociální síti Facebook se šíří příspěvek (1, 2) zpochybňující počet provedených testů na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2. Těch se poslední dny (kromě víkendových) provádí přes 40 tisíc.

Text hoaxu:
„V Cz je 138 testovacích míst, každé testovací místo udělá 4-6 testu za hodinu. Za 8 hod je to max 48 testu, krát 138 je 6624 testu denně. A teď otázka. Kde se bere těch 33 000 testovaných?“

Daný příspěvek je nesmyslný. Ve skutečnosti je v ČR 177 testovacích míst. Oficiální kapacita odběrových míst je lehce přes 40 000 vzorků denně. Vzhledem k špatné epidemiologické situaci některé laboratoře jsou ochotny otestovat i lehce nad rámec svých oficiálních kapacit. To nepočítáme testy, které dělají komerčně soukromé laboratoře pro firmy. Další testy dělají nemocnice svým pacientům a zaměstnancům.

Například do nemocnice v Strakonicích se lze objednat na test každé dvě minuty. Není problém tedy jednoduše spočítat, že za hodinu zvládnou 30 objednaných testů.

S růstem počtu nakažených novým koronavirem se navyšují i kapacity odběrových míst. Kvůli vyšší poptávce po odběrech vznikly už desítky nových. Ve velké míře se objevují i v krajských a obecních nemocnicích. Výhodou je, že nová odběrová místa vznikají zejména v krajských a obecních nemocnicích, kde ještě na konci léta nebyly. Za testy tak mnohdy lidé nemusejí cestovat daleko. Příkladem mohou být nemocnice v Lounech, Chebu, Tišnově, Šumperku, v Hranicích, Jesenicích a na mnoha dalších místech. Většina odběrových míst však obslouží jen osoby se žádankou od lékaře, i přesto je zájem obrovský. I tak se ale rozšířily možnosti i pro samoplátce, nově se mohou nechat otestovat v nemocnicích například v Hořovicích, Litoměřicích, v Bílovecké nemocnici nebo Českých Budějovicích.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.