Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Havlova zavádějící tvrzení ohledně Taiwanu a Nigeru

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Jak už jsme nedávno psali, Jiří Havel se přeorientoval z pořádání pouličních protestů na natáčení videí na Facebooku, která se tváří jako zpravodajská. V jednom z posledních se dotkl také situace na Ukrajině, Taiwanu a Nigeru.

Ve videu tvrdí, že USA zlomila nad Ukrajinou hůl a nevěří v její vítězství a tak část pomoci přesměroval prezident Biden na Taiwan, který čelí čínské hrozbě. Odvolával se přitom na Financial Times. Fakt je, že Financial Times psal o tom, že část zbrojní pomoci Ukrajině má být přesměrována na Taiwan. Podle článku z 1. srpna 2023, Biden požádá Kongres, aby financování zbraní pro Taiwan bylo součástí rozpočtu pro Ukrajinu. Tím by se mělo urychlit dodávání zbraní na Taiwan vzhledem k rostoucí hrozbě ze strany Číny. Havel však opomněl to, že se jedná o rychlé řešení jak pomoci Taiwanu. Biden samozřejmě hovořil i o nutnosti takový rozpočet navýšit tak, aby Ukrajina dál dostávala potřebné množství zbraní. V článku pak o tom, že USA Ukrajině nevěří, není ani slovo.

Dotkl se také situace v Nigeru, kde dochází k proruskému puči proti legitimně zvolenému prezidentovi. Havel tvrdí, že česká média příliš o puči nepíší a zapomínají, že lidé provolávají slávu Putinovi a Rusku. Obojí je lež. Například Česká televize o situaci v Nigeru, včetně příklonu části obyvatel k Rusku psala několikrát.

Afrika je názorný příklad toho, jak funguje ruské šíření dezinformací. Rusové se specializují na šíření dezinformací mezi méně vzdělanou částí populace. Ta pak pod vidinou prosperity jim věří a je schopna svrhnout i vládu. Žádného zlepšení životních poměrů se lidé nedočkají, ale Rusko posílí svůj vliv poté, co ztratilo vliv ve velké části Evropy.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Jindřich Rajchl vyhrožuje České televizi zrušením

Česká televize si dovolila zveřejnit průzkum volebního potencionálu od společnosti Kantar. To však neměla dělat.…

18 hodin ago

Šíří se fáma o úmrtí českých vojáků na Ukrajině

Na sociálních sítích se poslední dobou šíří fáma o údajném úmrtí sedmi českých vojáků na…

23 hodin ago

Kastoreum se používá v jídlech minimálně, jako náhražka se požívá vanilin

Na sociálních sítích se šíří příspěvek, který informuje o náhražce vanilky, maliny či jahody v jídlech.…

2 dny ago

Opět se šíří vylhaný citát Jiřího Stracha

Na Facebooku se opět začíná šířit vymyšlený citát z loňska. „Je neuvěřitelné, jak se Američanům ve…

2 dny ago

Přepisování historie? Falzifikát a pravda

Na sociálních sítích se šíří údajný citát mluvčí Bílého domu, že „USA a Ukrajina bojovaly…

3 dny ago

Česko patří mezi země nejvíce napadané ruskými hybridními aktivitami

Podle prohlášení NATO Česká republika patří mezi 7 zemí, kde jdou nejlépe zpozorovat ruské hybridní…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google