Za opravdu hodně nevhodné lze bezesporu označit chování dezinformátorů ve Švýcarsku. Sociálními sítěmi se šíří fotografie s popiskem “Protest ve Švýcarsku na památku dětí zabitých očkováním experimentálním geneticky modifikovaným sajrajtem”. V Čechách ji zveřejnila například Libuše Havelcová. Švýcarští aktivisté bojující proti očkování vytvořili makety rakví, na rakve nalepili logo Pfizeru a na každou rakev si vymysleli nějaké jméno. Vymysleli, protože protest pochopitelně nemá nic společného s realitou. Není známo jediné úmrtí dítěte, které by mělo jednoznačně prokázánou příčinnou souvislost s očkování proti COVID-19.

Švýcarsko pravidelně reportuje podezření na nežádoucí účinky po očkování. O dětech se ani v jednom z reportů nic nepíše. Žádná taková úmrtí nehlásí ani jiné země. “V USA nezemřelo na vakcínu žádné dítě, ale přes 600 jich zemřelo na COVID,” uvedla například v e-mailu doktorka Leana Wen, profesorka zdravotní politiky a managementu na Univerzitě George Washingtona. V klinických studiích společnosti Pfizer pro skupinu dětí ve věku 5 až 11 let nebyla zaznamenána žádná úmrtí na vakcínu COVID-19 ani žádné závažné vedlejší účinky. Kromě toho nebyla hlášena žádná úmrtí mezi příjemci vakcíny Pfizer během studií u osob ve věku 12 až 25 let. Klinické studie vakcín Moderna měly podobný výsledek.

Fotografie je jen tedy důkazem, jakých nechutných lží jsou schopni aktivisté bojující proti očkování. Na Twitteru to omlouvají tak, že šlo o “symbolický” akt. 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.