Známý fotograf demonstrací Vít Hassan včera na svém Facebooku oznámil, že po 3 a půl letech spolupráce definitivně končí spolupráci se serverem Parlamentní listy. Pravděpodobně tak reagoval na několik článků, které na tzv. „alternativních“ (spíše dezinformačních) serverech vyšly po statusu na jeho Facebooku ve kterém oznámil, že ho rozzlobilo to, že když jel v tramvaji, kde potkal poslance Dominika Feriho a s oslovením: „Ahoj Dominiku!“ mu chtěl vyjádřit svoji lítost nad tím, že byl nedávno napaden, tak po něm Dominik Feri se slovy: „Buďte tak laskavý a netykejte mi!“, striktně požadoval vykání.

O celém incidentu jako první informoval server Parlamentní listy, který použil Hassanův soukromý, veřejně neviditelný status na Facebooku (soukromé statusy jsou označeny ikonkou dvou panáčků, viz. výše). Používání soukromých statusů z Facebooků je v rozporu s nepsanými pravidly novinářské etiky. Server Parlamentní listy v perexu článku jehož autorem je Miloš Polák také původně uvedl formulaci, že „nechybělo moc a Feri dostal málem ránu“. Toto bylo zřejmě odvozeno na základě Hassanova tvrzení „Chybělo málo a s Ladislavem Jaklem dnes srovnal skóre na 2:2.“

Nechceme se zde Víta Hassana jakkoliv zastávat, ale použitý smajlík na konci věty i první následující věta ve zmíněném statusu: „Ale, konec srandy…“, spíše vypovídá o tom, že Hassan použil slovní dvojsmysl o „srovnání skóre s Ladislavem Jaklem na 2:2“ v nadsázce a rozhodně neměl v úmyslu Dominika Feriho kvůli odmítnutí tykání jakkoliv fyzicky napadat. Toto z toho v touze po senzaci vyrobily dezinformační servery. Server Parlamentní listy ctí, že tento nepravdivý perex byl po několika hodinách od publikování článku smazán a nahrazen novým perexem. Dezinformační servery Sputnik a AC24 si se sepsáním vlastního článku však moc nelámaly hlavu a původní štvavý článek z Parlamentních listů jen v mírně obměněné podobě i s původním nepravdivým perexem s formulací „nechybělo moc a Feri dostal málem ránu“, který z Víta Hassana dělá agresora, který by jen pro odmítnutí tykání neváhal někoho napadnout, publikovaly o několik hodin později.

Serveru Manipulátoři.cz se podařilo získat vyjádření fotografa Víta Hassana, který nám víceméně potvrdil vše, co v článku zmiňujeme a požádal nás abychom zveřejnili jeho konečný status k celému incidentu:

Poslanec za TOP 09 Dominik Feri se k celé kauze odmítnul jakkoliv vyjádřit.

Pro náš web je zajímavé, že Hassan tak vlastně reagoval na dezinformaci nebo při nejmenším manipulaci. Zajímavý je i fakt, že Parlamentním listům klesá čtenost. Podle aplikace Simlarweb.com měl web v listopadu 2018 ještě 8,5 milionů přístupů. V dubnu 2019 už jen 7,83 milionů. Jestli se i odchod Víta Hassana projeví nějak na čtenosti, se teprve ukáže.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com