Současná strana Tomia Okamury SPD ráda hlásá, že je proti korupci, tunelování a vyvádění státních peněz, ovšem velký otazník visí nad jeho působením v Úsvitu přímé demokracie. Tyto otazníky se objevují už od roku 2014, kdy tehdy týdeník Reflex upozornil na to, že Tomio Okamura platí sám sobě za PR služby a vyvádí tak peníze ze strany na svůj účet. Serveru Manipulátoři.cz nyní byla zaslána i přímo smlouva, která tyto machinace potvrzuje.

“Za korupci a rozkrádání veřejných prostředků musí následovat trest, píší ve svém programu,” píše se v programu SPD.

Peníze měl šéf Úsvitu podle zjištění týdeníku Reflex inkasovat za to, že hnutí nabízel marketingové a mediální poradenství. Okamura připouští, že se hnutí o public relations staral, ale pouze jako organizátor. Konkrétní služby pak zajišťovali externisté a subdodavatelé.

Ovšem i na těmi se objevily otazníky. O dvojici PR agentur ATM a 10 minutes se zajímala Česká televize a zjistila, že jsou tyto firmy téměř nedohledatelné. “Nadstandardní platby, smlouvy bez stanovené ceny a oficiální sídlo i ve zchátralém domku využívaném bezdomovci. To vzbuzuje podezření, zda firmy skutečně pomáhaly s mediální komunikací, nebo jestli nesloužily k vyvádění milionů ze státních příspěvků. Obě firmy jsou při bližším ohledání podivné. I když mají zpracovávat propagaci druhým, sebeprezentaci rozhodně nezvládají. Nemají vlastní internetové stránky a v podstatě ani oficiální kancelář. Firma ATM místo toho podle záznamů sídlí v polorozbořeném zahradním domku, kde nesedí jejich zaměstnanci, ale spíš se povalují bezdomovci. Jediného člena představenstva firmy ATM Františka Papíka se podařilo zastihnout až v místě, kde sídlí jiné firmy, v nichž působí,” zjistila Česká televize.

Podle smlouvy, která byla serveru Manipulátoři.cz zaslána na e-mail plyne, že Úsvit přímé demokracie, kde byl Tomio Okamura předsedou, měl na účet Tomia Okamury posílat měsíčně částku 958 333 Kč. Pokud by Okamura z pozice předsedy hnutí nebyl odvolán, za celé volební období by si zaslal sám sobě částku 45 999 984 Kč. Smlouva nám přišla už zhruba před čtrnácti dny, čekali jsme však na vyjádření písmonznalce, který označil podpisy za pravé. Grafici se též domnívají, že fotografie nenesou žádnou známku fotomontáže.

Státní příspěvek pro strany je určen na chod politických stran a jako náhrada za volební kampaně. Neslouží k osobnímu obohacování.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.