V sobotu se u pražského Hlavního nádraží konala demonstrace proti politickým neziskovkám pořádaná Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Demonstrace se zúčastnilo zhruba 40 přívrženců DSSS.

Poněkud zarážející je však reportáž z demonstrace, kterou vydal server Idnes.cz. Nejen, že redakce internetového deníku nadhodnotila počet účastníků, v reportáži dala příležitost prezentovat se jen neonacistické DSSS a to bez jakéhokoliv ověření výroků. Idnes také pozapomněla, že se v rámci demonstrace konal průvod, při kterém příznivci DSSS skandovali rasistická hesla.

Vandas se v článku například pustil do organizace Člověk v tísni. „Konkrétně nám vadí třeba aktivismus Člověka v tísni, což je nezisková organizace při České televizi, která z peněz daňových poplatníků i koncesionářů podporuje i projekty v zahraniční na pomoc imigrantům. Chová se politicky aktivisticky a ne podle toho, na co by skutečně měla být zaměřena. Aktivity neziskovek a jejich podpora by měla být určena především našim lidem,“ doplnil v neobjektivním článku na Idnes. Ve skutečnosti organizace Člověk v tísni není jakkoliv personálně či finančně propojená s Českou televizí již řadu let. Zdroje financí jsou zejména: státní rozpočet, financování přes zdroje EU, dary organizací a jednotlivců, vlastní výnosy. Podrobněji lze nalézt celkový pohled na financování na internetu. Poněkud zjednodušující je i to, že Člověk v tísni pomáhá migrantům. Člověk v tísni se v této oblasti věnuje především vzdělávání, integraci a pomoci na místě vzniku konfliktů. Velkou částku také vydává například na projekty jako obnova studní pitné vody v Africe nebo chov drůbeže, které pomáhají tamním lidem k soběstačnosti, aby nemuseli migrovat právě například do Evropy. Zajímavostí je, že Vandas ve skutečnosti na demonstraci vůbec nebyl a tak mu redakce volala. Zajímavé je, že si tedy stejnou formou nevyžádala například reakci někoho z Člověka v tísni.

Redakce Idnes také zapomněla, že na konci demonstrace se „dav“ zhruba 40 krajních nacionalistů a neonacistů vyrazil na pochod skrz vrchní část Václavského náměstí a zpět, přičemž sborově vykřikoval hesla jako: „Čechy Čechům!“, „Multikulti nechceme!“, „Nic než národ!“, „Neziskovky pro Čechy!“, „Jebat Alláha, pálit mešity!“, „Merkelová patří za mříže!“, „USA, Izrael, táhněte do pekel!“, „Fuck off USA!“, „Radikálně, sociálně, nacionálně, „Frau Merkel, do pekel!“, „Scheisse Merkel!“, „Merkel muss weg!“, „Feri je ostuda!“, „Chceme bílý Čechy!“, „Komunisty tady nechceme!“, „Fuck off NATO!“ „Pochod provázel jeden slovní konflikt s kolemjdoucími názorovými oponenty,“ řekl redakci Manipulátoři.cz očitý svědek, který nechtěl být jmenován a však redakce jeho identitu zná a slyšela také nahrávky z pochodu.

DSSS se stala nástupcem Dělnické strany a podle spekulací se DSSS údajně připravovala (a za tím účelem se také přejmenovala) už před projednáváním prvního návrhu Ministerstva vnitra na rozpuštění Dělnické strany v listopadu 2008. Dělnická strana byla rozpuštěna 17. února 2010 rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Soud dovodil, že představovala bezprostřední riziko ohrožení demokracie, protože byla ideově navázána na nacionální socialismus a neonacismus a podporovala násilí.

Celý článek na Idnes lze hodnotit spíše jako PR článek, tvářící jako zpravodajství.

 Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.