Na sociálních sítích se rozšířila tabulka, která srovnává počty úmrtí na COVID-19 ve Švédsku a České republice. Česká republika bohužel Švédsko v počtu úmrtí předstihla. Někteří uživatelé upozorňují na to, že ve Švédsku není povinné nošení ochrany úst a nosu (roušek a respirátorů) zatím co v ČR ano. Například podle Zbyňka Rudy je to důkaz, že roušky nefungují.

Na úvod. V tabulce chybí jedna dost důležitá hodnota, a to hustota zalidnění. Tedy počet obyvatel na kilometr čtvereční. Zatímco Švédsko má hustotu 22,8 osob na km2, Česká republika má 136 osob na km2. Ano. Ve Švédsku je několik velkých aglomerací, kde počet obyvatel na km2 je podobný jako v ČR. Ale ve velkých aglomeracích tam žije zhruba 4,5 milionů obyvatel, dalších přibližně 5,5 žije na venkově kde se epidemie nešíří tak rychle. Ochrana úst a nosu má samozřejmě význam tam, kde je velká kumulace lidí.

Švédsko do nedávno skutečně odmítalo povinně nařídit nosit roušky. Švédská vládní zdravotnická agentura vydala v druhé polovině srpna stanovisko, ze kterého vyplývá, že nošení roušek může být během pandemie užitečné. Už tehdy velmi klidní Švédové začali ihned vykupovat lékárny a nárůst prodeje roušek vzrostl někde až o desítky procent.

Ve Švédsku se navíc už od jara nesmí konat akce pro více než 50 osob. Jen pro kontext, v Británii se celou dobu nesmí shromažďovat více než 6 lidí, v Rakousku nově ne více než 10. Zároveň bylo Švédům doporučeno omezit cesty v rámci země, což vedlo třeba k poklesu v užívání hromadné dopravy o víc než polovinu a meziročnímu propadu utrácení téměř stejnému jako v Dánsku (25, resp. 29%). Seniorům vláda doporučila zůstávat doma a podle průzkumů se 93 % z nich této rady drželo. Zkrátka řada opatření byla na dobrovolné bázi, Švédové je ale i tak přijali.

Faktem také je, že se ve Švédsku bohužel teprve 2. vlna pandemie se rozjíždí. Počet nakažených tam roste. Švédsko se zřejmě definitivně rozešlo se svým dosavadním přístupem při řešení koronavirové pandemie. Tamní vláda dlouho spoléhala na to, že její občané budou rozumní a budou dodržovat základní hygienická pravidla. Proto se její reakce na nákazu obešla bez výraznějších zákazů. Od pátku už to ale neplatí. Po 22. hodině již nesmí být prodáván alkohol. A nově také může spolu na veřejnosti pobývat nanejvýš osm lidí. Dosud činila horní hranice padesát osob. Jedním z dalších opatření by mohlo být i zavedení povinných roušek, například ve veřejných dopravních prostředcích. Švédsko dosud bylo jednou z mála zemí v Evropě, kde bylo jejich nošení čistě dobrovolné. Dokonce ani vláda je dosud aktivně nedoporučovala jako jeden z možných nástrojů, jak předejít dalšímu šíření nemoci. „Pokud nastanou situace, kdy může tento způsob ochrany pomoct, tak pak ho samozřejmě doporučíme,“ prohlásil hlavní švédský epidemiolog a klíčový poradce vlády Anders Tegnell.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.