Občas se stane, že naletí i jinak důvěryhodný zpravodajský portál, kterým bezesporu jsou Seznam zprávy. Server Seznam Zprávy totiž zveřejnil video, v němž má být prezident České republiky Miloš Zeman během své návštěvy v Číně. Zmíněná videonahrávka byla poslána do mnoha redakcí v České republice.

 „Podle informací, které dorazily s podpisem nezávislého zpravodajského deníku Hong Kong Free Press (HKFP) vzbudil český prezident Miloš Zeman během své oficiální návštěvy čínského Pekingu nebývalý rozruch, když místní ženě na ulici daroval svou hůl. Na mobilním videu natočeném náhodným přihlížejícím zastavuje prezidentova kolona před restaurací v blíže neurčené části Pekingu. Tato zastávka prezidenta Zemana nebyla součástí oficiálního programu pro hlavu státu zveřejněného Kanceláří prezidenta republiky,“ napsal web Seznam zprávy.

Jenže. Pravost video popřel i hrad. „Jde o ukázkový příklad hybridní války pomocí FAKE NEWS. Cíl je jediný. Spustit sprostou kampaň proti panu prezidentovi, že jako nelida by určitě té nebohé čínské stařence nepomohl. FAKE NEWS přitom šíří aktivně ta média, která se kasají, jak proti nim bojují. Ostuda,“ napsal na svůj Twitter Jiří Ovčáček.

Podle redaktora Technetu Pavla Kasíka, který se mimo jiné zabývá studiem toho, jak se šíří falešné zprávy, je podezřelé, že redakce video údajně nestíhá vydat a přenechává ho ostatním ke zpracování. Navíc doména v podpisu je přesměrovaná na skutečný zpravodajský portál, aby vyvolala dojem serióznosti.

„Samotné záběry dávají najevo, že jsou točené rukou, mají ukázat autentičnost, proto je tam záběr na město. Normální natáčení na mobil však většinou takto nezačíná. Navíc nikdo na záběrech není situací překvapený,“ všímá si redaktor Technetu.

„Údajný Zeman se pohybuje jako někdo, kdo hraje člověka s problémy s pohybem. Pohybuje se někdy velmi těžkopádně. V určitých situacích, si přiklekává způsobem, který bych od člověka se zdravotními problémy nečekal,“ doplňuje Kasík.

neznámého vtipálka usvědčilo hned několik věcí. „V Číně Miloš Zeman nikdy nejel v mercedesu. Na autě navíc chybí vlajka i držák na ni,“ svěřil se deníku Expres zdroj s kontakty na hrad. „Takový ochránce u pana prezidenta nikdy nebyl. Chybí tam navíc kdokoliv z týmu Miloše Zemana. Ochránci se starají o ženu a nechrání prezidenta,“ dodal zdroj z Hradu.

„Doména, z níž e-mail s videem do redakcí přišel, je podezřelá. Adresa Hongkongpress.news byla totiž zaregistrována teprve v pondělí (29. dubna). Registrátorem je uveden Holmes Chan s bydlištěm na adrese Hoi Wang Road 10 v Hongkongu. Ve výpisu je ovšem u administrátora webu uvedené české telefonní číslo. Web Hongkongpress.news, z něhož byl mail s odkazem na video poslán, je přesměrován na portál Hong Kong Free Press, který skutečně existuje,“ upozorňuje Idnes.cz. „Toto video nebylo distribuováno redakcí Hong Kong Free Press. Naše redakce používá pouze doménu hongkongfp.com,“ potvrdil pro iDNES.cz šéfredaktor Hong Kong Free Press Tom Grundy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.