Náš web se už vícekrát věnoval vyvracení vyfabulovaných citátů. Připomeňme podvrhy připisované Karlu IV., Edvardu Benešovi, Alainu Delonovi, Otto von Bismarckovi nebo Sókratovi. Vždy jde o rádoby bonmot, který se jakoby náhodou trefuje do pocitů „lidu“. Když ale někdo na falešný citát upozorní, najdou se i jeho obhájci, kteří se své pseudopravdy drží zuby nehty. K nahlédnutí pravdy jim nepomůže ani vysokoškolské vzdělání, jak se lze přesvědčit v následujících ukázkách.


Pavel Cimbál

Hate Speech aneb Jak umlčet hlas Internetu – Co se chystá za našimi zády?

Ukázka z článku, který známému českému internetovému trollovi Pavlu Cimbálovi zveřejnil choromyslný web Bedřicha Olšera Rukojmí.

[…]

A proto asi začal Internet vadit. Návrhy, jak jej cenzurovat, jsou dnes oficiální agendou jak politických stran, tak neziskovek. Instruktážní seminář na toto téma, určený pro pedagogické pracovníky, se dnes konal ve Skautském(!) institutu na Staroměstském náměstí. Jsem také pedagogem, 17 let přednáším strojové jazyky a nízkoúrovňové programování v assembleru na ČVUT. Mám co do činění i s pedagogikou volného času, věnuji se slam-poetry a divadelní improvizaci v DDM. Takže jsem vlastně cílovou skupinou! Přihlásil jsem se.

Umíte rozpoznat internetovou nenávist?

Pak nám Jaroslav rozdá papíry s příklady projevů nenávisti na internetu. Máme o každém z nich říci, co si o něm myslíme. Zda a nakolik je nebezpečný, a jak ho případně postihnout nebo nahlásit. Mezi příspěvky je třeba falešný citát Jana Wericha. Pán, který jej vyfasoval, říká, že mu to přijde jako docela trefný popis totality, obecně. Je v zápětí poučen, že jde o hoax. Příspěvek byl převzatý z falešného Ovčáčkova profilu, Werich nic takového prostě neřekl, takže o tom vůbec nebudeme diskutovat. Jasné? Pán se brání, že mu to stejně přijde celkem výstižné, ale smůla. Tvrzení je prostě příkladem nenávisti.

Kosa Nostra

Dezinformační web Kosa nostra, článek Voltaire, zloději a politici

Anonym s přezdívkou Vlk zveřejnil článek na svém dezinformačním webu 10. 11. 2019 částečně i jako reakci na náš text Falešný citát Voltaira aneb ztráta soudnosti Pavla Chrastiny.

Omluva čtenářům Kosy

Právě mne přítel Germanicus upozornil na to že ústřední citát dnešního článku Kosy Voltaire, zloději a politici nemusí pocházet od Voltaira. S tím, abych si autorství prověřil. Učinil jsem to a zdá se, že pochybnost je na místě.

Jestliže zveřejním cokoli, co se ukáže následně jako pochybné či mylné, okamžitě vydávám omluvu. Jako v tomto případě.

Takže vážení Kosíři – omlouvám se, že jsem uvedený citát

„V životě potkáte dva druhy zlodějů. Obyčejného, běžného zloděje, který vám ukradne peníze, vaši náprsní tašku, hodinky, vašeho koně atd. Druhým typem je politický zloděj. Ten vás připraví o vaši budoucnost, o vaše sny, o vaše znalosti, ukradne vám váš výdělek, vaše vzdělání, vaše zdraví, zbaví vás síly a energie, a nakonec i vašeho úsměvu.

Velký rozdíl mezi těmito dvěma druhy zlodějů spočívá v tom, že obyčejný zloděj si vybírá vás, aby vás připravil o to, co vám patří, zatímco politického zloděje, který vás pak připraví o všechnu vaši životní perspektivu, si vybíráte vy sami.

Další velký rozdíl (a nikoli poslední) mezi nimi je ten, že běžný zloděj je obvykle policií stíhán, zatímco politický zloděj je obyčejně policií chráněn.“

bez ověření původu spojil s Voltairem.

Nicméně zveřejnil jsem jej NIKOLI kvůli jeho údajnému autorovi, nýbrž KVŮLI SDĚLENÍ, které obsahuje. A udělal bych to znovu. Přirozeně bez Voltaira. Protože ten je, na rozdíl od od jména jeho domnělého či skutečného autora -NEPOSTRADATELNÝ a významově ZÁSADNÍ. Jak ostatně prokázala i anketa v původním článku.

Dokonce si dovolím, vyslovit kacířské podezření, že Voltaire by rozhodně proti spojení svého jména s právě tímhle citátem asi nijak razantně neprotestoval.

Ale tím nechci nijak devalvovat svou povinnost omluvy směrem k vám. Ještě jednou – omlouvám se za mylnou informaci.

Nakonec si neodpustím jednu pikantnost. Jak jsem zjistil při ověřování pravosti citátu, v tuzemském informačním prostoru s ním jako první vyjel Pavel Chrastina v jednom svém textu pro Neviditelného psa.

Jedním z hlavních popíračů Voltairova autorství tohoto citátu, je můj oblíbený portálek Manipulatori.cz Konkrétně zde.

Tvrdě si podávají Chrastinu, že jako neví, nezná, a je to vůbec dement. Právě kvůlivá onomu autorství. Zkrátka rajtují na jménu ne/autora. Jako by právě tohle byl středobod merita Chrastinova /mého článku/. Sděluji znovu – Manipulátorům.cz a všem podobným, že autor je v kontextu postradatelný. Smysl toho citátu, ať už jej vymyslel kdokoli – V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ!

A v souvislosti s Kosou je to až pitoreskně směšné. Nejméně 2x už jsem dokázal, že Manipulátoři.cz a speciálně jejich vydavatel Cemper lžou. Nevšiml jsem si, že by uveřejnili alespoň nějakou malou omluvu.

Já si tuhle nestydatou aroganci vůči svým čtenářům rozhodně nechci a nemohu dovolit.

Hlasy z Facebooku

pod naším článkem o falešném Voltairově citátu

DAV DVA

DAV DVA – cz šíria hoax o citátoch Václava Havla z novembra 1989 Konspiracista Lukáš Perný reagoval 22. ledna 2019 na náš článek Kdo u nás šířil falešný projev Václava Havla? Vedou komunisté a poslanci SPD

V súčasnosti je novou módou komerčných a mainstreamových médií pasovať za do pozícií hlásateľov kritického myslenia a boja proti tzv. konšpiráciám a dezinformáciám. Medzi národom sa ako prejav rozhorčenosti z ponovembrového vývoja dlhodobo šíri kompilát citátov a parafráz Václava Havla z roku 1989, ktorý dokazuje jeho zavádzanie a klamstvá. Prečo sa demokrati za tento ideologický odkaz symbolu pravdy a lásky hanbia a snažia sa ho vymazať z histórie?

Stránky Manipulatori.sk (1) a SME (2) šíria hoax, že tieto Havlové slová sú hoaxom. Je pravda, že niektorí autori odvolávajúci sa na tieto citáty a parafrázy, neuvádzajú informáciu, že ide o viacero citátov z viacerých prejavov. Na druhej strane to nič nemení na tom, že ide o jasný ideologický odkaz, ktorý vo svojich prejavoch Václav Havel zanechal. Či už v doslovnej citácii alebo parafráze. Ba dokonca to priznávajú samotní Manipulatori.cz: Ján Cemper píše, že ide „…směsici textů ze skutečných projevů Václava Havla.“ Zopakujme si to teda ešte raz: hoax (Havel to o údajnom hoaxe (Havel uvedené skutočnosti dokázateľne prehlásil) je teda hoaxom. Logicky je teda hoaxom hoax o tom, že tieto správy nie sú autentické.

Stránka Manipulátoři.cz, konkrétne autor Miloš Kadlec uviedol v článku Kdo u nás šířil falešný projev Václava Havla? Vedou komunisté a poslanci SPD z 15. 1. 2109 moje meno s linkom na článok a označil ma verejne za klamára (viď: Přehled lhářů).

V článku, ktorý bol 7. 6. 2017 publikovaný pre geopolitický magazín ZEM & VEK a 11. 6. 2017 pre kultúrno-politický magazín DAV DVA (je k dispozícii aj Alamanachu DAV DVA) som napísal v súvislosti s Václavom Havlom tieto konkrétne vety:

Václav Havel, ktorý v roku 1989 prehlásil: „ Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. (…) Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků…” Stalo sa niečo iné, než hlásal V. Havel? Takmer všetky národné podniky (ktorých bolo vyše 200) boli rozkradnuté, nezamestnanosť a bezdomovectvo je bežnou súčasťou našej reality, našej modernej „európskej spoločnosti“.

(zdroj citátov: HAVEL, V.: Letenská pláň, november 1989, Prejav pred voľbou prezidenta, december 1989

V mojom článku nebolo napísané, že išlo o jeden totožný a celistvý prejav. V texte je napísané, že to Havel prehlásil. Ba dokonca, i časový údaj, teda rok 1989 je správny. Takže som nenapísal nič lživé.

Prvú vetu (Komunisté vás…) Havel prehlásil počas novembra 1989 (Letenská pláň). Citát uvádza vo svojej knihe aj armádny generál Ing. Miroslav Vacek, ex-minister národnej obrany, čo je dostatočne silná autorita na overenie autenticity tohto výroku nakoľko bol vo svojej funkcii od decembra 1989 do októbra 1990 a bol súčasťou vlády Ladislava Adamca. (3) Záznam tejto vety sa nezachoval, bol vystrihnutý, zničený alebo nie je dostupný online. Napriek tomu je parafrázou vety s totožným sémantickým odkazom citát z Československej televízie, kde Václav Havel hovorí: „promyšlený koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost a jiné problémy, jak se možná někteří z vás obávají“ (5) Podobné hry so slovami sa používajú v kontexte očistenia Havla od ironického oxymoronu humanitárne bombardovanie. (pozri pozn. 1a)

Druhú vetu (Dvacet let tvrdila oficiální propaganda) predniesol Václav Havel počas uvedeného prejavu v Československej televízii počas decembra 1989 (pred voľbou prezidenta v Československej televízii, 4). Citát je uvedený v Havlovej knihe (4aSpisy: Eseje a jiné texty z let 1970-1989, Dálkový výslech z roku 1999. Tých zavádzajúcich Havlových citátov je samozrejme viac. (pozri pozn. 2a). Pre tzv. lovcov konšpirátov a hoaxov máme k dispozícii dokonca aj video. Kliknite si na čas 1:13:

Václav Havel, prejav v Československej televízii, december 1989:

Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, (pozri aj pozn. a) že chci být majitelem různých podniků…

Václav Havel v Československej televízii, december 1989:

…promyšlený koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost a jiné problémy, jak se možná někteří z vás obávají…

Týmto žiadam Miloša Kadleca aby sa mi verejne ospravedlnil za to, že ma verejne a nepravdivo označil za klamára. Podľa slovenských zákonov sa totiž týmto Miloš Kadlec dopustil trestného činu ohovárania (pozri pozn. 3a), ktoré môže poškodiť vážnosť, poškodenie v zamestnaní alebo spôsobiť inú ujmu.

Mgr. Lukáš Perný

Pozn. 1a: Zhodou okolností ide o podobné zavádzanie, keď sa citátom súvisiacim s humanitárnym bomardovaním Juhoslávie vojskami NATO, odvolávajú podobní bojovníci proti hoaxom na citát: „…nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární...“ (a1) Sémanticky je vo vete zdieľaný ten istý význam. Apológia Havla sa snaží dokázať, že humanitárne bombardovanie a povaha humanitárneho zhadzovania či humanitárnej asistencie (a2) bômb sú vety odlišného významu a ironický oxymóron je neadekvátny. Ale to je lož, pretože význam je sémanticky totožný nakoľko je jasne mierený na použitie zbraní hromadného ničenia ako prostriedku riešenia konfliktu.

Pozn. 2a Václav Havel v decembrovom príhovore z roku 1989 taktiež povedal nasledovné: „Občanské fórum a Veřejnost proti násilí nejsou spiknutím nekomunistu proti komunistům…“ (5) a v zápatí Havel dodáva, že sú pripravované v súčinnosti s komunistami. A v závere Havel dodáva: „ Je-li v obecném zájmu, abych přijal prezidentský úřad, přijmu ho. Ale se dvěma podmínkami: že bych byl oním prozatímním pracovním prezidentem, kterého teď potřebujeme, a že ten, který usedne na dobu pěti let do Masarykova křesla, vzejde až ze svobodně zvoleného Federálního shromáždění. Druhou podmínku, kterou si kladu je, že po mém boku, ať už v jakékoli funkci, bude stát Alexander Dubček.“ (5)

Pozn. 3a: Pod­ľa § 373 ods. 1 Tr. zákona, kto o inom ozná­mi nep­rav­di­vý údaj, kto­rý je spô­so­bi­lý znač­nou mie­rou oh­ro­ziť je­ho váž­nosť u spolu­ob­ča­nov, poš­ko­diť ho v za­mes­tna­ní, v pod­ni­ka­ní, na­ru­šiť je­ho ro­din­né vzťa­hy ale­bo spô­so­biť mu inú váž­nu uj­mu, pot­res­tá sa od­ňa­tím slo­bo­dy až na dva ro­ky.

[Komentář webu Manipulátoři.cz: Lukáše Perného znovu a výslovně nazýváme lhářem. Ačkoli jsme totiž jasně doložili, že jím uváděná věta „Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte“ je podvrh, nadále trvá na tom, že ji Havel opravdu vyslovil. Vůbec nešlo o to, zda byl projev celistvý.

Stejně tak Perný ostudně manipuluje s větou „Promyšlený koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se možná někteří z vás obávají,“, když vynechává část za čárkou: …připravovaly desítky dobrých lidí, mezi nimiž bylo mnoho komunistů, mnoho bývalých komunistů i nestraníků.“

Stejně tak Perný lže v případě tzv. humanitárního bombardování. I tento falešný citát jsme už vyvrátili. Vzhledem k tomu, jak Perný nakládá s fakty, nelze než vyjádřit údiv nad tím, že mohl loni v prosinci získat doktorát.]

Eva Hrindová

(O falešném Werichově citátu, který právnička [sic!] Klára Samková převzala z parodického webu a Eva Hrindová radostně sdílela a hájila.)

Diskuse pod naším článkem HOAX: Právníci EU prokázali, že vstup Krymu do Ruské federace v roce 2014 byl proveden v souladu se zákony


Závěr

Obhájcům falešných výroků napsaná „myšlenka“ přijde natolik senzační a jedinečná, natolik vyjadřující jejich nejvnitřnější přesvědčení, že se jí dětinsky neumějí vzdát. Nakonec jim ani nejde o to, zda někdo výrok skutečně vyslovil, stačí jim, stejně jako „naštvané matce“ Hrindové, že „to říci mohl“. Anonym Vlk jde ještě o krok dál, když tvrdí, že „autor je v kontextu postradatelný. Smysl toho citátu, ať už jej vymyslel kdokoli – V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ!“ A to je esence všech těchto reakcí – nejde o to, že to ona osoba neřekla, jde prý o výrok samý. Absolvent VŠ Ondra Paul jinými slovy říká totéž: „Argumenty bychom měli měřit podle meritu, ne podle toho kdo je řekl.“ Jde ovšem o nestydatou manipulaci, protože všichni autoři falešných citátů využívají jméno některé osobnosti, aby se učinili vyššími tím, že se obrazně řečeno postaví na jejich ramena, protože bez známého jména by po jejich blábolu ani pes neštěkl.

Výše uvedení obhájci lží mimochodem jednají úplně stejně jako ti, kdo hájí antisemitský pamflet Protokoly sionských mudrců tvrzením, že se stačí podívat kolem a sebe a vidíme, že je to pravda, že jde o popis skutečnosti – třeba tak, jak to činí přední český antisemita Jan Korál.


author