Jak snadno se dá v USA koupit AR-15, přezdívaná “zbraň masových vrahů”? Z jakých zemí pocházejí nejrizikovější fotbaloví fanoušci? A jaký je program AfD? To jsou jen některá z témat, kterým se věnoval projekt Faktus.info.

faktus.infoO projektu Faktus.info:

Jádrem je tým dobrovolníků zajímajících se o politiku a vše, co k ní patří (politické strany, politiky, média). Sleduje veřejnou komunikaci a strategie politického marketingu. Vyhledává relevantní informace, aby podpořil férovou diskusi o aktuálních tématech.

Analýzy:

Jakub Horák: USA na mušce aneb výběr z analýz o zbraních

Jak dlouho trvá koupit si ve Philadelphii poloautomatickou AR-15, zbraň podobnou té, se kterou Omar Mateen před čtyřmi dny v Orlandu spáchal nejkrvavější masové střílení v historii USA? Sloupkařka deníku Daily News Helen Ubinas se rozhodla to zjistit. A výsledek? Sedm minut. Déle trvá přečtení jmen všech 49 obětí nedělního masakru. Co k nákupu této zbraně potřebovala? Průkaz totožnosti s potvrzením, že je občankou USA. Nic víc.

Žádná jiná vyspělá země na světě nemá takový problém s vraždami způsobenými lidmi se střelnou zbraní jako USA. Zde je ročně zavražděno tímto typem zbraní šestkrát více lidí v přepočtu na 1 milion obyvatel než v Kanadě, sedmkrát více než ve Švédsku a téměř šestnáctkrát více než v Německu. Zároveň je USA zemí se suverénně nejvyšším počtem zbraní na hlavu.

L’Équipe: Nejrizikovější fanoušci Eura 2016. Z jakých zemí pocházejí?

Letošní Mistovství Evropy ve fotbale sváží do Francie nejen špičkové fotbalové hráče, ale i fanoušky. Někteří z nich nepřijeli jen na fotbal, ale i porvat se. Z jakých národů se mohou hooligans mobilizovat? Odpovídali odborníci pro francouzský sportovní deník L’Équipe. Ukazuje se, že nejaktivnější hooligans se rekrutují z řad Poláků, Angličanů, Němců, Rusů, Turků a Chorvatů.

Jos Stübner: Alternativa pro Německo má první program. Je nemoderní a nepřátelský vůči ženám

Etnický nacionalismus, ekonomický neoliberalismus a konzervatismus – tak ve zkratce vypadá nový a v podstatě první program německé AfD. Schválen byl na celostranickém sjezdu dne 30. dubna ve Stuttgartu. I přes to, že se strana shodla na programu, nadále v ní přetrvávají vnitřní spory. Stále více se zároveň upevňuje její antiislámské směřování.

Ve stejný den, kdy začínal sjezd této krajně pravicové strany, publikovaly Lidové noviny rozhovor s její předsedkyní Frauke Petry. Je pozoruhodné, jak ji mohl nechat jeden z nejvýznamnějších českých deníků prezentovat stranu jako docela obyčejnou a demokratickou.

Tým Faktus: EU se učí vracet zamítnuté migranty. Jakou má strategii?

Každý rok přichází do Evropské unie migranti z celého světa, především z  Blízkého Východu, zemí bývalé Jugoslávie a Afriky. Část z nich hledá v Evropě mezinárodní ochranu – v roce 2015 požádalo o azyl v Evropě více než 1,3 milionu lidí. Ne každému ale bude status uprchlíka přidělen. Osoby, jejichž žádost byla zamítnuta, by měly opustit území EU. Jak vypadá evropská praxe?

V roce 2015 požádalo o azyl v Evropě přes 1,3 milionů lidí, převážně ze Sýrie a Afghánistánu, dále z Iráku, Kosova a Albánie. Během prvních dvou měsíců letošního roku se do Evropy přes moře dostalo dalších 135 tisíc migrantů. Tzv. uprchlické vlna zahrnuje zároveň lidi ze Sýrie, kde probíhá válečný konflikt a kterým většinou náleží status uprchlíků, ale také ekonomické migranty, kteří hledají v Evropě lepší životní podmínky, a jejichž šance na povolení k pobytu je naopak malá.


author

Jádrem je tým dobrovolníků zajímajících se o politiku a vše, co k ní patří (politické strany, politiky, média). Sledujeme společně veřejnou komunikaci a strategie politického marketingu. Vyhledáváme relevantní informace, abychom podpořili férovou diskusi o aktuálních tématech.