Výrazný pokles počtu migrantů do Evropy, Zmanipulované video a rozhovor s psychologem o post-faktické době. To jsou jen některá z témat, kterým se věnoval projekt Faktus.info.

Jan Schroth: Do Evropy připlulo v roce 2016 výrazně méně migrantů. Zahynulo jich ale více než loni

Počet migrantů, kteří přišli do Řecka a Itálie, byl za minulý rok o dvě třetiny nižší než za rok 2015. Zatímco tenkrát vstoupil do Evropy dvěma hlavními migračními trasami rekordní milion lidí, hlavně z Blízkého východu a Afriky, za loňský rok to bylo necelých 370 000.

Oproti předchozímu roku přišlo v roce 2016 do Evropy celkově méně uprchlíků z Asie a naopak se zvýšil počet Afričanů, kteří ke konci roku tvořili již vice než 50 procent. Ovšem rozdílné jsou statistiky u dvou hlavních cílových zemí. Do Řecka přišlo nejvíce Syřanů (45 %), Afghánců (24 %) a Iráčanů (15 %), zatímco do Itálie nejvíce Nigerijců (20 %), Eritrejců (11 %), Gambijců ( 7%).

(České republice) se uprchlická krize stále vyhýbá obloukem a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v budoucnu změnit. O azyl v Česku v loňském roce požádalo 1475 cizinců, což bylo o 50 méně než v roce 2015. Nejčastěji chtěli azyl získat občané Ukrajiny, kteří podali 506 žádostí. Přitom cizinců obecně v ČR od ekonomické krize přibývá a na konci roku dosáhl jejich počet půl miliónu, tedy necelých 5 procent. (kompletní zpráva zde)

Běženci NEžijí v 3* hotelu

Zkrátit staré video a udělat z něj aktuální. Recept na sdílení, který na sociálních sítích dokonale funguje. Jen trochu delší než minutové video, ve kterém si imigranti stěžují na prostor, kde jsou ubytováni, je výrazně slovensky otitulkováno.

Už první věta působí jako rozbuška. „Chceme peniaze. Chceme oblečenie,“ čteme v titulcích pod vyjadřujícím se černochem, který mluví jednoduchou angličtinou. Následující titulky situaci ještě vyhrocují: „Neapol, 300 metrov od mora. Trojhviezdičkový hotel 350 emigrantov.“ Fakt?

Faktem ale je, že se nejedná se o tříhvězdičkový hotel, video je manipulativně otitulkováno a zpráva opomíjí kontext původního protestu imigrantů (nedostatečné hygienické podmínky, zdravotní péče atd. způsobená zpronevěrou prostředků místní samosprávou a mafií, které se tak k těm, jimž byly určené, nedostaly. Celá zpráva zde.

Dalibor Špok: K nenávisti může vést nedostatek zkušenosti

Rozhovor s psychologem Daliborem Špokem o tom, jak rozmach technologií mění naše prožívání, o roli médií v post-faktické době a o tom, jak se bránit zavírání do bublin neustále potvrzujících naše názory.

Cit.: “Zkušenost už od dětství buduje to nejdůležitější z naší osobnosti – charakter, hodnoty, inteligenci, modely světa. Kde chybí, tam máme tendenci ji vyplňovat předsudky nebo stereotypy. To, že jsme se v minulosti nesetkali se zkušeností kvalitní, formativní, pak může vést k neschopnosti chápat svět a k následné nenávisti, což vede k dalšímu uzavření se před zkušeností, před fakty. Fakta tedy proti nenávisti opravdu bojují, ale s nástupem postfaktické doby musíme rozšířit své pojetí toho, co je představuje.” ( Celý rozhovor zde )


author

Jádrem je tým dobrovolníků zajímajících se o politiku a vše, co k ní patří (politické strany, politiky, média). Sledujeme společně veřejnou komunikaci a strategie politického marketingu. Vyhledáváme relevantní informace, abychom podpořili férovou diskusi o aktuálních tématech.