Na internetu se začínají objevovat články a komentáře, které vykládají zahájení řízení s Maďarskem jako trest za neochotu podílet se na přerozdělování migrantů v rámci uprchlické krize. Se svou teorií přišel například místopředseda ODS Václav Klaus mladší. Takto nepravdivě řízení vykládá i sám Orbán.

„Evropský parlament poprvé za svou existenci schválil doporučení, aby Evropská unie zahájila řízení proti některé členské zemi kvůli vážnému ohrožení hodnot EU. Návrh týkající se Maďarska podpořilo 448 poslanců, 197 bylo proti a 48 se zdrželo. Řízení ukotvené v článku sedm Lisabonské smlouvy by teoreticky mohlo vést až k odebrání hlasovacích práv Maďarsku. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó označil výsledek dnešního hlasování za “malichernou pomstu” od politiků podporujících imigraci,“ píše ČTK.

Proč toto řízení bylo zahájeno se dozvíme z webu Evropského parlamentu.

Obavy Evropského parlamentu v souvislosti se situací v Maďarsku se týkají těchto oblastí:

(1) fungování ústavního a volebního systému;

(2) nezávislost soudnictví;

(3) korupce a střety zájmů;

(4) ochrana soukromí a údajů;

(5) svoboda projevu;

(6) akademická svoboda;

(7) svoboda náboženského vyznání;

(8) svoboda sdružování;

(9) právo na rovné zacházení;

(10) práva menšin, včetně Romů a Židů

(11) základní práva migrantů, žadatelů o azyl a uprchlíků;

(12) hospodářská a sociální práva;

 „Maďarská vláda se snaží umlčovat nezávislá média. Maďarsko také zasahuje do akademických svobod a hrozí riziko, že budoucí generace nebudou umět kriticky smýšlet. Nahradilo nezávislé soudce těmi, kteří byli s režimem loajální. Zasahuje do náboženských svobod. Znepříjemňuje práci nevládním organizacím, které poskytují služby občanům v nouzi, jako jsou lidé bez domova, přistěhovalci a uprchlíci a marginalizované skupiny jako jsou třeba Romové. Mnohdy se jedná o služby, které jsou často financovány z prostředků Evropské unie.

Zpráva, kterou jsem předložila, obsahuje komplexní seznam problémů, které představují jasné riziko závažného porušení hodnot naší Unie. Naneštěstí se nic v Maďarsku nezměnilo, ačkoliv byla tato zpráva zveřejněna již v červnu. Naopak. Jeden z posledních nezávislých zpravodajských kanálů změnil letos v průběhu léta vlastníka a stal se dalším zpravodajským webem, který podporuje vládní politiku. Je také velkou otázkou, zdali Středoevropská univerzita bude moci pokračovat v Budapešti nebo se bude muset přestěhovat ze země,“ řekla předkladatelka a zpravodajka návrhu Judith Sargentini v Evropské parlamentu.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.