Na vrcholu druhé vlny epidemie koronaviru umíralo v Česku až 637 lidí za den. Smutný rekord připadá podle posledních veřejně dostupných čísel na pondělí 2. listopadu. Dlouhodobý říjnový průměr je přitom zhruba 290 zemřelých za den – přelom října a listopadu nepatří k obdobím s nejvyšší úmrtností v kalendářním roce. Číslo se může ještě mírně zvýšit. Nejsou v něm zahrnuta například úmrtí cizinců či lidí, u nichž musí přesné datum skonu určit soud.Za celý říjen v Česku zemřelo nejméně 13 930 lidí, to je o 4 891, tedy o 54 procent víc, než činí dlouhodobý průměr za tento měsíc. Stejně jako další údaje v tomto článku to vyplývá z analýzy informativního výpisu zemřelých z evidence obyvatel, který server iROZHLAS.cz získal od ministerstvo vnitra. Není zcela kompletní jako oficiální statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ), zato je k dispozici dřív.

Výkyvy v počtech úmrtí bez ohledu na jejich přičinu oproti dlouhodobému průměru ve stejné roční době přitom považují vědci za spolehlivé a mezinárodně srovnatelné měřítko epidemií. Čísla nejsou zkreslena odlišnými diagnostickými metodami, které se navíc mohou v čase a prostoru výrazně měnit, a promítnou se do nich vedle nedetekovaných případů i sekundární oběti nákazy, tedy lidé, kteří mohou přijít o život například kvůli zvýšenému stresu nebo v důsledku horší dostupnosti zdravotní péče. Z tohoto důvodu jsou počty nadměrných úmrtí vyšší než počty zemřelých s diagnózou covid-19, jak je publikuje ministerstvo zdravotnictví.

Na COVID-19 například zemřel Slovák Peter, který se 17. listopadu zúčastnil bratislavského protivládního protestu, na němž většina účastníků neměla roušky, v sobotu zemřel s onemocněním covid-19. Syn Patrik na sociální síti prosí lidi, aby přehodnotili svůj postoj ke koronaviru. Jeho otec Peter, jehož věk nebyl zveřejněn, byl na protestech v Bratislavě a po několika dnech skončil nemocnici, kde mu zjistili covid-19. Ležel na jednotce intenzivní péče na infekčním oddělení nemocnice ve městě Lučenec.

„Můj otec Peter nevěřil na covid, byl odpůrcem anticovidových opatření a nošení roušek, leží s covid-19 na jednotce intenzivní péče na infekčním oddělení v Lučenci. Je v kritickém stavu, v umělém spánku, napojený na přístroje,“ napsal syn Patrik na sociální síti čtyři dny před otcovou smrtí. Požádal všechny, kteří nevěří v závažnost onemocnění covid-19, aby přehodnotili svůj postoj.

Slovenská policie v neděli potvrdila, že muž nakonec zemřel. „Jde o reálný profil reálného člověka, jemuž zemřel otec, který umřít nemusel a mohl žít ještě dlouhá léta,“ konstatovala policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.