Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Monitoring

FAKTICKY: Jaké jsou nežádoucí příznaky vakcíny Pfizer?

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Vypadá to, že první vakcínou proti COVID-19, která se do ČR dostane, bude ta od společnosti Pfizer a BioNTech. Česká vakcinologická společnost v pondělí oznámila, že prvních 9750 dávek vakcíny americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech přijde do ČR už kolem 28. prosince, a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) informaci potvrdil. Touto vakcínou očkuje od minulého týdne Británie a od tohoto týdne USA. „Zaznamenali jsme zprávu, že Evropská léková agentura (EMA) schválí vakcínu od firmy Pfizer 21. prosince a zhruba do tří až čtyř pracovních dnů by mohla být k dispozici. Mezitím ale budou svátky. Datum 28. prosince jsme spočítali, nikdo nám ho nesdělil,“ řekl Blatný.

O vakcíně koluje spousta dezinformací. Je ovšem také samozřejmě pravdou, že zpráva FDA přiznává i vedlejší účinky této vakcíny. Možné nežádoucí účinky má samozřejmě každé léčivo. Testováno bylo 43 448 osob. Reakce v místě vpichu (zarudnutí) se objevila u 84 % testovaných, únava pak u 63 % účastníků studie, bolest hlavy u 55 %, třesavka u 32 %, zvýšená teplota u 14 % z nich. Tyto příznaky vymizely v řádu hodin. Silnější reakce (omezení běžných aktivit na 1-2 dny) se objevila u 2,8 % testovaných ve věku nad 55 let a u 4,6 % do 55 let. Závažné nežádoucí účinky se objevily v jednotkách případů. Konkrétně ve 4 případech přechodná obrna lícního nervu a v 64 případech zvětšení mízních uzlin.

Odpovědný člověk tyto možné negativní účinky porovná s možnými následky onemocnění COVID-19. Závažný průběh nemoci COVID-19, vyžadující hospitalizaci v nemocnici, se objevuje v ČR u 6-12 % otestovaných PCR testem. Oficiálně se virem SARS-CoV-2 nakazilo 586 251 lidí a zemřelo 9 743 lidí. To by znamenalo zhruba 1,8 % smrtnost. Nakaženo však podle odhadů bylo mnohem více lidí, podle statistik ČSÚ však i celková úmrtnost se zvýšila nad rámec oficiálních hlášení lidí zemřelých na onemocnění COVID-19.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Progresívne Slovensko útok odsoudilo

V souvislosti s útokem na slovenského premiéra Roberta Fica se šíří příspěvek, který naznačuje, že útočník Juraj…

18 hodin ago

Volodomyr Zelenskyj může být prezident do dalších voleb

Na Facebooku se šíří nepravdivá informace, že ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj přestal být na konci…

1 dnem ago

Martin Milan Šimečka není na fotografii se střelcem, který zaútočil na premiéra Fica

Na sociálních sítích koluje fotografie útočníka, který v Handlové postřelil Roberta Fica, údajně s Martinem…

2 dny ago

Vládo, postav se dezinformacím, vyzývají občané

Vládě chybí politická vůle k obraně proti dezinformacím a hybridním hrozbám, přestože jsme první na ruském seznamu…

2 dny ago

Juraj Cintula: Proruský sympatizant, pacifista a odpůrce vlády

Nejprve sympatizant proruských Slovenských branců a fašistické LSNS, následně zakladatel hnutí Proti násilí až nakonec…

3 dny ago

Boj s dezinformacemi není v rozporu se zachováním svobody slova, říká poslanec Exner

Jak se daří ČR reagovat na dezinformace? Umíme čelit hybridním hrozbám? A jak se můžeme…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google