Česká republika omylem zabavila čínské roušky Itálii. Balíky s rouškami pro Itálii totiž byly smíchané s ostatními balíky, se kterým čínský podnikatel kšeftoval na českém trhu a prodával je za předraženou cenu. Česko podle Ministerstva zahraničí v neděli vyjádřilo lítost nad zjištěním, že v materiálu zabaveném ve firemním skladu byla i humanitární pomoc pro Itálii. V pondělí odjel z Česka do Itálie autobus, který veze 110 tisíc roušek jako dar náhradou za ochranné pomůcky, které byly minulý týden zabaveny. To však evidentně nereflektují nejen italská média.

Celou lež začal deník La Reppublica. „Ukázalo se, že místní úřady svévolně zabavily obrovské množství 680 tisíc masek a tisíců respirátorů, které Čínská lidová republika poslala do naší země, aby nám pomohla,“ píše deník. To jednoznačně není pravda, protože masek pro Itálii nebylo 680 tisíc, ale 110 tisíc a jak již bylo napsáno, Itálii byly nahrazeny. Kromě deníku o zabavení respirátorů a dalšího zboží informovala v Itálii také tamější zpravodajská rádiová stanice GR1, na níž se La Repubblica odkazuje s tím, že rádio odhalilo „oficiální lži a informace“. Někteří zahraniční novináři jsou ale ve vyjádřeních mnohem tvrdší. Například belgický novinář Jean Quatremer označil na Twitteru zabavení pomoci za krádež. V neděli o případu psal například i britský Independent, který ovšem rovnou citoval ministra vnitra Jana Hamáčka s tím, že Česko zabavené roušky Italům nahradí. Dnes o převozu roušek zpět do Itálie informoval server deníku Bussines Standard, který publikoval zprávu agentury AFP.

Terčem virtuálního lynče se však stal i právník Lukáš Lev Červinka, který s informací přišel. Ve statusu přitom nenapsal jedinou nepravdu. Množství i okolnosti překroutil italský deník. „Jen jsem dal na svůj profil fotky z těch českých serverů společně s fotkami z té zabavené zásilky. A napsal, že by se mohlo jednat právě o humanitární pomoc. Pak se toho chytla některá česká média, která zjistila, že to tak skutečně je,“ říká Červinka v rozhovoru pro Info.cz. „Vůbec z to nejsem šťastný. Za prvé proto, že jsem tu humanitární zásilku objevil úplnou náhodu, za druhé kvůli tomu, jak špatnou pověst kvůli tomu Česká republika v Itálii získala. To mě vůbec jako Čecha netěší, o podobnou slávu vůbec nestojím,“ dodává. Za virtuálním lynčem stojí například Ondřej Kostelník, který nereflektuje vůbec posloupnost dezinformace.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.