Společnost Facebook zakročí proti dezinformačnímu a potenciálně škodlivému obsahu na své sociální síti, který se týká koronaviru. Šéf odboru Facebooku pro zdraví Kang-Xing Jin oznámil, že z platformy začnou odstraňovat příspěvky, které obsahují falešné tvrzení nebo konspirační teorie o viru, na které upozorní zdravotnické orgány.

Společnost se soustředí na příspěvky, které odrazují lidi od lékařského ošetření nebo obsahují potenciálně nebezpečné tvrzení o léčbě. Facebook navíc omezí šíření příspěvků, jejichž pochybnost odhalí ověřovatelé faktů třetích stran, a osoby, které takové příspěvky zveřejňují prý upozorní. Uživatelům, kteří budou hledat informace o koronaviru na Facebooku nebo na Instagramu, se ukáže upozornění s spolehlivými informacemi o něm.

Informace o epidemii se také budou uživatelům ukazovat na předních místech v sekci Novinky, a to na základě pokynů Světové zdravotnické organizace.

Zavádějící tvrzení a falešné zprávy

Od té doby, co se koronavirus začal šířit, se na internetu o něm objevilo několik zavádějících tvrzení a falešných zpráv. Jsou to například konspirační teorie o tom, že ho vytvořili v laboratoři a už proti němu existují vakcíny. Také se šíří zprávy obsahující přehnané počty nemocných a mrtvých nebo tvrzení o falešných způsobech léčby.

Proti šíření dezinformací o koronaviru zakročí i další společnosti. Twitter například ve Spojených státech bude odkazovat uživatele hledající informace na web Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. YouTube a Google budou zase propagovat spolehlivé informace o viru na prvních místech při vyhledávání.

Nákazu novým koronavirem potvrdili již více než 9 800 lidem po celém světě, přičemž na něj v Číně, odkud se šíří, zemřelo 213 osob. Případy hlásí ze zhruba 20 zemí, kromě Číny například i z Japonska, Thajska, Singapuru, Německa, Ruska, Spojených států, Itálie či Velké Británie.

Zdroj: TA3/TASR


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.