Pákistán, Afghánistán a Nigérie jsou jediné tři země na světě, kterým se nepodařilo kompletně zamezit výskytu dětské mozkové obrny. Z nárůstu počtu nakažených v posledním roce viní Pákistán právě i dezinformace šířené o očkování. Podle informací v roce 2018 země evidovala pouze 12 případů onemocnění, zatímco loni číslo vrostlo na 136.

Islámábádu pomáhá nyní v boji proti dezinformacím i Facebook. Ten začal ze své sociální sítě ve velkém stahovat veškerý konspirační obsah. Většinou šlo o videa, či poplašné zprávy, které tvrdily, že očkování zapříčinilo náhlé úmrtí množství dětí. O spolupráci Pákistánu a Facebooku informoval deník Al Jazeera.

„Stojíme za národními a globálními snahami vytvořit svět bez dětské mozkové obrny a budeme i nadále pokračovat v podpoře těchto snah,“ vyjádřil se Rafael Frankel, regionální ředitel Facebooku.

Pákistán dlouhá léta narážel na neochotu občanů očkovat své děti, právě z toho důvodu, že velká část populace uvěřila dezinformacím a konspiracím. Neochota dát své děti očkovat narostla ještě více poté, co CIA zorganizovala falešnou očkovací kampaň s cílem dopadnout Usámu Bin Ládina.

V roce 2011 naverbovala CIA k spolupráci pákistánského doktora Shakila Afridiho. Ten uspořádal rozsáhlý očkovací program ve městě, kde se měl Bin Ládin zdržovat, s cílem získat vzorek DNA od členů jeho rodiny. Ta je měla ujistit v tom, že se Bin Ládin v Abbottabad reálně nachází. Agenti chtěli získanou DNA porovnat se vzorkem jeho sestry, která zemřela v Bostonu v roce 2010. Dodnes však není jasné, jakým způsobem chtěl doktor Afridi vakcinací získat genetický materiál a ani zda byla operace CIA ve skutečnosti úspěšná. Strach z vakcín však v Pákistánu přetrvává nadále.

Tento článek vyšel původně na webu Antipropaganda.sk