V Hongkongu už několik týdnů probíhají masové demonstrace, které začaly jako protesty proti zákonu o vydávání do pevninské Číny. Protesty časem přerostly i do násilných střetů mezi policií a demonstranty.

Bývalé britské území Hongkong je dnes součástí Čínské lidově demokratické republiky, která ho řídí principem “jedna země, dva systémy”. Jelikož jde o významné finanční centrum, Číně na Hongkongu mimořádně záleží. I proto zatím proti protestům nezasáhla čínská armáda. Čína však nasadila jiné zbraně. Dezinformace.

Twitter před několika dny oznámil, že zakročil proti pochybným aktivitám, které měly za cíl negativní vykreslovat protesty v Hongkongu. Twitter údajně vymazal 936 účtů pocházející z Číny, které měly být součástí „významné státem podporované informační operace zaměřené na situaci v Hongkongu“.

Účty byly odstraněny z důvodu porušení několika pravidel sítě Twitter, včetně pravidel o spamu a falešných účtech. Podle vyjádření společnosti se někdo za pomoci účtu snažil úmyslně šířit politicky motivované fámy.

Inspirovat se nechal i  Facebook, který vymazal pět účtů, sedm stránek a tři skupiny, které byly „spojené s jednotlivci napojenými na čínskou vládu“ a vykazovaly „koordinované neautentické chování“. Facebook ke svému prohlášení připojil i sérii obrázků, které tyto účty rozšiřovaly. Na některých z nich přirovnávají demonstranty k švábům, na jiném k teroristům z organizace Islámský stát.

Obě sociální sítě jsou v Číně zakázány. Tyto účty tedy museli obejít čínskou „digitální bariéru“ použitím virtuálních privátních sítí (VPNs), z čehož vyplývá, že cílovou skupinou kampaně bylo publikum mimo Čínu. Záměrem tedy mělo být šíření pročínských postojů a podrývání legitimity protestů v očích Západu.

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk