Po výbuchu na severu Ruska unikla do ovzduší radiace. Neúspěšný test raketového motoru u obce Njonoks si rovněž vyžádal několik obětí. Ruské úřady tradičně mlží a snaží se důležité informace zametat pod koberec.

Výbuch pokusné rakety na polygonu u ruského Severodvinsku je stále obestřen tajemstvím. Armáda sice od počátku mluvila o radioaktivitě, ale její únik popírala. Později přiznala explozi motoru na jaderné palivo. List Novaja Gazeta uvedl, že explodovala střela Burevestnik a přirovnal ji k malému létajícímu Černobylu.

Ruská armáda v úterý nařídila obyvatelům obce ležící v blízkosti vojenského testovacího areálu na severu země, aby opustili své domovy, příkaz k evakuaci ale o několik hodin později zrušila. Přispěla tím ještě více k nejistotě a zmatku, které výše zmíněný výbuch rakety zapříčinil.

Zajímavé je také jak Rusko informovalo o počtu obětí. 8. srpna přiznalo dvě oběti a šest zraněných. O tři dny později to bylo už pět obětí. To, že by nějací lidé zemřeli později se Rosatom nezmiňuje. 12. srpna se už mluví o sedmi mrtvých.

Podobné to bylo s radioaktivitou. Na začátku podle náčelníka civilní obrany radioaktivita trojnásobně překročila přípustnou normu, než prudce klesla. Nakonec se ukázalo, že ve městě Severodvinsku, které leží asi 30 kilometrů od testovacího místa, byly naměřeny šestnáctkrát vyšší hodnoty.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.