Amnesty International včera spustila projekt, který má vyvracet mylné informace týkající se migrace. Další projekt, týkající dezinformačních stránek na Facebook existuje již rok na Slovensku.

MigračníMýty je projekt Amnesty International, který má za cíl poukázat na veřejné činitele, kteří ve společnosti rozdmýchávají nenávist vůči uprchlíkům. „My v Amnesty věříme, že přes složitost celé problematiky má smysl argumentovat pravdivými fakty, i když je to náročné. Stejně tak si ale vážíme svobody slova a respektujeme, že řada lidí má obavy z toho, jak vše zvládneme. Podporujme je v tom, aby na základě reálných fakt strach mizel,“ píše v prohlášení organizace zabývající se lidskými právy.

„Stránka MigračníMýty vypadá jako známá mobilní komunikační aplikace WhatsApp a umožní vám najít kdykoliv argumenty ke čtyřem častým výrokům, které se nezakládají na pravdě tak, jak jsme je zaznamenali s výzkumným projektem Faktus u českých politiků. Formou rozhovoru přinášíme věcné komentáře k těmto často zkresleným mýtům včetně odkazů. Na konci je možné se k argumentaci symbolicky připojit a vyjádřit tak svůj postoj.

Tuto kampaň nazvanou MigračníMýty oficiálně odstartovala organizace Amnesty International symbolicky na Mezinárodní den svobody tisku. Jeho cílem je připomínat, že média by měla usilovat o podávání relevantních a nezkreslených informací, na jejichž základě si lidé svobodně formují své názory, k čemuž chceme přispět i naší aplikací,“ dodávají v prohlášení.

Druhým projektem je aplikace s trochu vulgárním názvem Blbec online. Ta monitoruje konspirační a extremistické stránky a v reálném čase ukazuje jaké stránky a příspěvky mají velkou sledovanost. „Internet byl kdysi hlavně místem, kde jste mohli hledat nové, užitečné informace, nebo sdílet své znalosti s ostatními. V poslední době na něm však vystupují do popředí fenomény, které mají přesně opačný efekt. Síť již není taková užitečná a bezpečná jako kdysi. Sdílení kvalitních znalostí a komunikace je stále náročnější v balastu dezinformací a bludů. Různé dezinformace weby, náckové, konspirátoři a jiní šílenci šíří své nesmysly po drátě až k Vám,“ píší o sobě.

„Blblec.online slouží jako agregátor a procesor na data, která jsou každému veřejně k dispozici. Každý veřejný komentář, like, sdílení a status je možné strojově zpracovat a vyhodnotit. Proč tedy tato data nevít a nenabídnout veřejnosti?

Blbě ™ je robot, jehož jsem navrhl pro tento účel. Každou hodinu shromáždí ze seznamu Facebookových skupin veřejná data, počítá statistiky a analyzuje texty. Nyní můžete vidět část z výsledků,“ dodávají.

Na stránce i najdete vyhledávač výrazů v statusech a komentářích. Můžete se tedy přesvědčit, jak často se na těchto stránkách objevuje slovo Soros, Kalousek anebo zda někdo skloňuje vaše jméno.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.