Dva dny po vyhlášení výsledků prezidentských voleb, které vyhrál Miloš Zeman, se na stránkách BPI (Blok proti islamizaci) objevil článek, ve kterém se autor naváží do učitele ze základní školy v Žatci.

Ten do uzavřené skupiny Lumpenkavárna na Facebooku napsal, že žáci ve věku 12-15 let v pondělí oslavovali vítězství Miloše Zemana ve volbách. V příspěvku zmínil také to, že osvěta od učitelů zřejmě nepomáhá, že to děti musí mít od svých rodičů.

,,Přátelé, nejvíc smutno je mi z toho, že dnes jsem přišel (jako učitel) do školy, tak naši žáci (12-15 let) hromadně oslavovali Zemana – je jedno odkud jsem (situace asi není jinde o moc jiná – krom velkých měst), osvěta učitelů zřejmě nepomáhá. To musí mít od rodičů. Řekněte, že nebude hůř…” napsal Jan Bajbora do skupiny Lumpenkavárna.

V první řadě je důležité se podívat na fakt – učitel nikde nepíše, že propagoval profesora Drahoše a nebo že by snad hanil prezidenta Zemana. Pouze se ve skupině svěřil s tím, jak to vidí na základní škole a na malém městě. Prezidentské volby vyhrál Miloš Zeman především na malých městech a vesnicích, kde získal největší počet hlasů. Dále také není členem TOP 09, pouze za stranu kandidoval ve svém městě. Dle všeho je bez politické příslušnosti. Komise, o kterých se BPI zmiňuje, jsou neplacené, tudíž za ně nedostává nic. BPI se urputně snaží pana Bajboru pošpinit jak to jen jde.

,,Přesto se domníváme, že indoktrinovat děti progresivistickými postoji již na základní škole je svinstvo. Nedomníváme se, že je správné aktivistu TOP 09 a zároveň učitele základní školy připravit o práci. Jsme však pevně přesvědčeni, že vedení města Žatce by mělo „osvětu“ pana učitele zkontrolovat a držel alespoň základní školy stranou od odporných ideologií,” uvedl autor článku.

 

O celé situaci jsem měl možnost si promluvit přímo s panem Bajborou.

Jak se na celou situaci s článkem díváte?

 Nejprve mě opravdu polil „studený pot“. Dost mě to zarazilo, ale když jsem si článek přečetl ještě několikrát dokola, musel jsem se pousmát. Autor míchá všechno možné dohromady. V celém článku se zmiňuje krom mého příspěvku v Lumpenkavárně také o genocidě v USA, že jsem neomarxista z TOP 09, že bych byl spokojen v Severní Korei. Mrzelo mě, že krom toho vytáhl z mého facebooku soukromou fotku a další informace, které jsem mu neposkytl (např. že jsem kandidoval za TOP 09)

Pocítil jste ve svém zaměstnání nastalou situaci?

 Jediného, čeho jsem se bál, byla reakce mého nadřízeného v zaměstnání. Ihned jsem s článkem druhý den přišel za ním. Ředitel naší školy bral celou záležitost s nadhledem a ihned viděl plno lživých informacích v článku. Reakce mezi učiteli – kolegy byla podobná. Nad anonymním článkem, plném dezinformací a pravopisných chyb kroutili hlavou.

Chodí vám výhrůžky či jiné zprávy od lidí nebo případně si stěžoval někdo z rodičů?

Protože je skupina Lumpenkavárna veřejně přístupná, mohou se k příspěvkům dostat lidé opačně smýšlející než já. Ihned můj příspěvek nasdíleli a začalo se na různých levicových skupinách objevovat plno vulgarit a narážek na mou osobu. To mi nevadilo. Upokojil jsem se tím, že každý rozumný člověk pozná, že článek je plný nesmyslů. „Hloupý člověk ať se klidně vzteká – dobře mu tak“. Přišly mi i tři urážející zprávy, které jsem nekomentoval. Žádný problém, nebo stížnost ze strany rodičů nebyla.

 Jak to s Vámi řeší škola a její vedení?

 Ředitel mi doporučil kontaktovat právníka, protože lživé informace v článku by mne mohly do budoucna poškodit. Bavili jsme se i o tom, že jako učitelé musíme být opatrní co na Facebook vkládáme za příspěvky, protože by se jej právě takovýto provokatéři mohli chytit a pravdu překroutit.

Zvažujete právní kroky proti onomu článku a jeho autorům?

Původně jsem to chtěl hodit za hlavu, ale dost lidí mi to rozmlouvalo. Ve skupině Lumpenkavárna se mi ihned někteří její členi nabídli s pomocí. I psychicky mě od samého začátku podrželi. Stejně tak i mí blízcí z řad přátel z běžného života. Co se právnického zastupování proti autoru článku týče, je něco rozjetého. Tak uvidíme.

Napsal: Tadeáš Kucharič

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.