V České republice se více zhruba tři sta případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Hygienici v současné době provádí intenzivní epidemiologické šetření a budou testováni všichni, se kterými se nakažení setkali. Podle odborníků tedy není třeba propadat panice, důležité je pečlivě dodržovat zásady osobní hygieny.

Co se týká nákupu potravin a hygieny, je dobré mít zásoby zhruba na 14 dní pro případ, že i vaší domácnosti by se týkala povinná karanténa. Zásobovat se na několik měsíců není nutné.I v případě karantény můžete přebírat poštu a online nákupy, kurýra je nutné na fakt, že se nacházíte v karanténě před informovat.

Od 10. března 2020 jsou vyhlášené školní prázdniny, je vydán zákaz kulturních, společenských a sportovních akcí nad 30 lidí. Bohužel v ČR byl zaznamenány i minimálně dva případy tzv. “komunitního šíření”, tedy byla nakažena osoba, u které není znám zdroj nákazy. Zde se snaží hygienici najít všechny osoby možné nákazy i v součinnosti s úřady. 12. března byl byl vyhlášen nouzový stav.

O koronaviru koluje spousta mýtů. Nákazu koronavirem neléčí česnek, alkohol, kouření, bylinné přípravky ani podobné „babské“ rady. Internetem se šíří falešná alarmující zpráva, jak se ubránit koronaviru. Pomoci má podle příspěvků na sociálních sítí chlorochin, který je ale proti nemoci neúčinný. Varuje před ním Státní ústav pro kontrolu léčiv. Lék může způsobit bolest hlavy, křeče, ale i ztrátu vědomí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před zbytečným předpisováním a užíváním antibiotik. Tyto léky pomáhají proti bakteriálním chorobám, ale nemoc COVID-19 je způsobená virem – proti virům antibiotika nefungují. Zbytečné užívání těchto léků jen může zhoršit odolnost bakterií vůči antibiotikům, což je dlouhodobě větší hrozba než epidemie koronaviru. Kolují fámy i ohledně užívání léků na potlačení bolesti.

WHO uklidňuje veřejnost, že neexistuje jediný důkaz, že by se mohla nemoc přenášet prostřednictvím domácích zvířat, například psů nebo koček.

Není tedy třeba panikařit. Naopak stres je faktorem, který snižuje lidskou imunitu, tedy daná osoba je náchylnější případné nákaze.

Několik rad:

  1. Dodržujte osobní hygienu. Jde především o mytí rukou. Pokud kašlete, nebo máte rýmu, používejte předloktí.
  2. Zlepšujte si imunitu. Nesmyslem je zásobit se potravinami, naopak užívání vitamínů může pomoci. Není třeba se stresovat, dokud ministerstvo zdravotnictví nevyhlásí jinak sportujte, choďte na čerství vzduch, neshlukujte se ovšem.

Rovněž o koranoviru SARS-CoV-2 kolují hoaxy. Není prokázáno, že by koronavirus byl biologickou zbraní. Na pravdě se nezakládají ani informace o patentech. Přečtěte si také článek Ludmily „Koronavirus – fakta místo emocí“. Internetem se rovněž šíří video o údajném skutečném pozadí koronaviru. Ve skutečnosti se jedná o pasáž pořadu z roku 2009. Není pravdou, že kvůli mimořádné situaci se budou zavírat supermarkety.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.