Prezident Putin v rámci své pracovní cesty navštívil Suvorovovo vojenské učiliště v Petrohradě. Žáci učiliště mu na videu předvádějí funkční modely letadel a lodí, na kterých ukazují své technické dovednosti. V odborné dílně zaměřené na robotiku mu pak žáci s hrdostí demonstrují své vojenské miniroboty, které umí reagovat na hlasové povely. Celé video pak na Twitteru zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. V příspěvku agentura hrdě informovala o rozcvičce nových vojenských robotů před prezidentem Putinem. Tato ukázka vysoké odbornosti mladých studentů má však jeden zásadní háček.

Miniroboty nevyvinuly na uvedené škole, ba dokonce ani v Rusku. Jde o roboty Biolid, které vyrábí jihokorejská společnost robotů Ltd. Tyto roboty se již více než šest let prodávají i na E-bay nebo na Amazone. V současnosti je například Amazon nabízí za 1300 dolarů. Na kanálu YouTube je promovideo z dubna 2013, ve kterém uživatel se svým robotem předvádí přesně tytéž cviky, které demonstrovaly i žáci učiliště před prezidentem Putinem. Redakce internetového portálu Znak.com  požádala školu o vyjádření (v době psaní tohoto článku – bez odpovědi).

Není to první případ, kdy Kremlem kontrolovaná média šířily přikrášlené informace, jejichž cílem je prokázat technickou vyspělost Ruska. Státní televize TV Rossija 24 odvysílala 11. prosince 2018 zprávu o nejmodernějším robotovi jménem Boris. Jak se později ukázalo, nešlo o sofistikovaného robota, ale o člověka oblečeného v kostýmu. Už po odvysílání zprávy se začaly ozývat nejen lidé na internetu, ale také na místě konání technologické výstavy, že „robot“ se pohybuje velmi nezvykle. O vývoji podobného robota se předtím nemluvilo ani v odborných kruzích. Večer téhož dne se objevila fotografie, na níž bylo vidět, že v obleku robota je člověk. Na druhý den reportáž televize stáhla. Následně odvysílala změněnou zprávu, v níž se více představitelé vyjádřili, že celé to bylo záměr a video mělo za cíl přilákat mladé účastníky konference ke studiu robotiky.

Jindy se v ruských médiích jako skutečné záběry z válečného konfliktu někdo použil snímky z počítačových her. Ruské ministerstvo obrany takto prezentovalo například „nezvratné“ důkazy o tom, jak americká armáda pomáhala jednotkám ISIS na Středním východě. Ukázalo se, že těmito důkazy byly snímky z počítačové hry AC-130 Gunship Simulator. V jiném případě zase televize “Pervyj kanal” odvysílala reportáž věnovanou mrtvému ruskému vojákovi ze Sýrie, v níž použila záběry z PC simulátoru Arma 3.

Všechny tyto zprávy jsou neustále na internetu přístupné.

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk.