Prague Security Studies Institute pokračoval v sledování nejvýznamnější dezinformačních webů s ohledem na blížící se volby do Evropského parlamentu. Zajímavostí v dezinformační scéně je, že činnost téměř již nevyvíjí web Filipa Vávry Středoevropan.cz. Zda jde o trvalý jev nebo se Vávra ještě k tvorbě webu vrátí, případně založí jiný projekt, se teprve ukáže.

Na 32 sledovaných webech šířících manipulativní obsah (dle webu Konspirátori. sk) bylo v minulém týdnu publikováno 162 textů zmiňujících Evropskou unii. V publikovaných textech začaly být poprvé výrazně častěji zmiňovány samotné volby do Evropského parlamentu a proto se dá očekávat, že tento trend bude pokračovat.

Nejvýraznějším tématem minulého týdne byla rozdílná kvalita potravin v zemích EU (zmíněna ve 12 textech). Nařízení EU byla v některých textech uváděna jako důvod poklesu kvality potraviny (kandidát SPD Ivan David připomínal zrušení norem ČSN o masových výrobcích v 90. letech; web AC24 zase postupné omezování limitů na dusičnany). Skutečnost, že kvalita potravina se stala součástí volební kampaně ilustrují citace politiků z hnutí ANO, KSČM, Pirátů a SPD (podle místopředsedy SPD Radima Fialy dvojí kvalita potraviny ilustruje, že Brusel vnímá Čechy jako podřadné lidi z východu) k tomuto tématu. Objevily se zprávy o různých úspěších populistických hnutí napříč EU (8 textů). Pozornost byla věnována údajnému vyřešení problému migrace, kterého italský vicepremiér Matteo Slavini dosáhl uzavřením italských přístavů pro lodě s migranty, spolupráci mezi Slavinim a maďarským premiérem Viktorem Orbánem nebo úspěchu estonské protiimigrační strany EKRE v parlamentní volbách. Podobně jako při bilancování 15 let členství ČR v EU během předminulého týdne se objevily texty zpochybňující ekonomické přínosy členství (5 textů). Některé texty tvrdily, že dotace je nutné porovnávat s náklady na evropskou byrokracii, jiné zase upozorňovaly na odliv kapitálu ze střední Evropy (důležitou roli v této argumentaci hrála data ekonoma Thomase Pikettyho).

Časopis Šifra ve svém novém vydání upozornil na „undergroundový“ film Pryč z EU, který v dubna zveřejnila na Youtube Strana nezávislosti ČR. Jeho analýzu si můžete přečíst zde. Web AC24 publikoval dezinformaci, dle níž 2 miliony migrantů obdržely debetní karty od EU v hodnotě 1,55 miliard eur. Text je postaven na nepřesné citaci šéfa bezpečnostních poradců maďarského premiéra a doplněn obrázkem, který se objevil již v roce 2018 v souvislosti s dezinformací, dle níž debetní karty migrantům zajistil finančník George Soros. Tato dezinformace se – mimo téměř 500 sdílení na Facebooku – dále nešířila. Tématu debetních karet se věnoval web Manipulátoři.cz už v minulosti zde a zde.

Nejčastěji zmiňovanou stranou bylo hnutí ANO (zmíněno v 11 textech). Nejčastěji citovanými stranami byla SPD a ODS (jejíž kandidáti se často vymezovali vůči jiným kandidujícím subjektům). Z menších subjektů byli nejčastěji (ve 3 textech) zmiňováni Svobodní.