Petr Štěpánek (Trikolóra) se rozčílil nad manuálem analytiků České pirátské strany. Piráti apelují na ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), aby lépe prověřovala zaměstnance resortu. Připravili proto manuál, podle něhož by měla postupovat, aby zajistila větší důvěryhodnost svých úředníků. Piráti tak reagují na policejní zásah z minulého týdne, kdy detektivové protimafiánské centrály zadrželi dva pracovníky ministerstva – náměstka Jana Baláče (ČSSD) a manažera pro kyberbezpečnost Karla Macka. Připomeňme, že Macek, který v resortu dosud působil jako šéf oddělení bezpečnosti informací a manažer pro kyberbezpečnost, je v insolvenci. Minulý týden na to upozornil server iROZHLAS.cz. Kvůli dřívějšímu podnikání dlužil 2,5 milionu korun.

Petr Štěpánek se však s návrhem Pirátů neseznámil nebo ho nepochopil správně. Na mnoha místech nechal publikovat své stanovisko, které však nemá s realitou příliš mnoho společného. Na Facebooku má jeho příspěvek přibližně 850 sdílení, text byl publikován také na Neviditelném psovi, o rozhořčení psal i Sputnik. „A v tento čas přicházejí do parlamentu Piráti s materiálem, který má z běžného pracovního, úřednického, manažerského, funkcionářské a politického provozu vyřadit osoby, které nesdílejí ten jediný správný pohled na svět. Nic jiného se v jejich manuálu nazvaném Vyhodnocení důvěryhodnosti právnických a fyzických osob, jehož autory jsou pirátští aktivisté Janusz Konieczny a Petr Fojtík, neskrývá. Za spoustou vznešených frází a rádoby odborného blábolení jak péro z gauče vykukuje tradiční bolševická, v tomto případě neobolševická ideová nenávist k lidem s odlišným nazíráním na svět. Stačí, že máte špatné, rozuměj ideově závadné, přátele, že čtete špatné, rozuměj alternativní, severy či na nich snad nedejbože publikujete, že se účastníte závadných, rozuměj k současnému režimu kritických, akcí, zkrátka a dobře, že nejste ten správný eurosoudruh, ohýbající pětkrát denně hřbet směrem k Bruselu. Je třeba vás eliminovat, vyřadit, vyselektovat,“ píše Štěpánek.

Jenže takto to není. V manuálu není o ideologickém zakotvení nebo sdílení dezinformací ani řádek. V návrhu se řeší jen možné riziko korupčního jednání. Nejedná se navíc o návod na prověřování stávajících zaměstnanců, ale o manuál při výběru nových zaměstnanců. Manuál, který byl zpracován analytickým týmem Pirátů a byl připomínkován nezávislými organizacemi, které se problému korupčního jednání dlouhodobě věnují, na potenciální rizika spojená s nedůvěryhodností osob poukazuje. Zároveň se odkazuje na Kodex řízení a správy společností Ministerstva financí, který počítá s uplatňováním řádných a účinných mechanismů pravidelného posuzování důvěryhodnosti, zkušeností a řízení a nezávislosti členů volených orgánů. „Dokument nelze zjednodušovat a přijímat neuvážené závěry. Určitě předem nediskvalifikujeme nikoho, kdo byl například v exekuci anebo má trestněprávní minulost. Je potřeba ovšem tyto rizikové faktory vzít v potaz,” říká další z autorů manuálu Petr Fojtík.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.