Nedávno náš web informoval o případu, kdy Erik Eštu byl souzen za to, že se přidal k bojůvkám na Donbase. Zarážející je, že se jednalo o profesionálního vojáka. Vojáka z povolání potrestal nakonec pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Ukazuje se však bohužel, že se nejedná o jediný případ. Na podobné případy, kdy Češi bojují za organizaci, která je v ČR považována za teroristou upozornil slovenský Deník N.

Podle slovenského deníku za vším stála (respektive stále stojí) organizace „Českoslovenští vojáci v záloze“. Především pak Ivan Kratochvíl a Andrea Krulišová. Ivan Kratochvíl je absolventem Vysoké vojenské technické školy v Liptovském Mikuláši v oboru Speciální technika protivzdušné obrany státu a Vojenské akademie Brno obor Řízení obrany státu. Je podplukovníkem v záloze. V minulosti psal například pro dezinformační web Rukojmí.cz. Napsal i článek na web KSČM. Sám Kratochvíl několikrát navštívil separatistické území a anektovaný Krym – zatím poslední cestu tam absolvoval v březnu 2019.

Ivan Kratochvíl, vpravo europoslanec Hynek Blaško. Sraz Svobodného rádia 18.5.2019

Andrea Krulišová se angažovala v hnutí Blok proti islámu. V roce 2017 kandidovala do sněmovny na kandidátce uskupení pod názvem Blok proti islamizaci – Obrana domova. Právě ona stála za výcvikem lidí do bojů na Donbasu. „Andrea se připravuje na to, že velkou válku nerozhodnou tankové divize a letadla, ale malé skupinky dobře vycvičených bojovníků na ulicích měst –  v partyzánské válce. Boj na krátké vzdálenosti, v budovách a na náměstích. Jedním z jejích nejnovějších nápadů jsou proto teroristické útoky. Na nepřítele udeří v obyčejných montérkách, díky čemuž si je nikdo nevšimne a nebude je moci identifikovat. Andrea jim bude velet, přestože už není nejmladší. Má 59 let,“ upozorňuje Deník N. Má i plán jak zatočí s liberálně smýšlejícími občany České republiky. Buď je pozabíjí nebo vyhodí ze země.

„Na začátku roku 2017, kdy už česká média považují vojáky v záloze za minulost, oni naopak hodnotí geopolitickou situaci za stále vážnější. A to vyžaduje vážnější řešení. Organizace má tajný trumf: na frontovou linii Donbasu odešlo bojovat za proruské separatisty několik desítek českých občanů a někteří z nich mají přímé personální vazby na nejvyšší velení vojáků v záloze,“ informuje Deník N.

Na Donbase se například nachází Aloiz Polák. Na něj upozornil v dubnu i Respekt. „Alojze Poláka, bývalého podnikatele v oblasti bezpečnostních služeb a krizového managementu původem z Brna, jsme potkali v Doněcku. V armádě začínal jako sniper, nyní je velitelem čety. S Alojzem nás spojila Nela Lisková z oficiálně neuznaného Konzulátu Doněcké lidové republiky v Ostravě. Prý nás raději zkontaktuje přímo s ním, než abychom zůstali odkázáni na Čechy, kteří jsou sice schůzkám s novináři otevření, ale dělají Česku na Donbase ostudu,“ píší Vojtěch Jochim a Josef Škrdlík pro Respekt. Alojz Polák pochází z Brna a studoval tam na JAMU. Polák také veřejně podporuje prezidenta Miloše Zemana, vítal jeho účast na oslavách výročí 17. listopadu po boku Martina Konvičky a jeho protiislámského hnutí.

Deník N informuje i například o Milošovi Ouřeckém. Ten patří k dalším bojovníkům na Donabase. Ouřecký věří v egregoriální ovládání mysli, který špatní lidé (Židé) aplikují na obyvatelstvo a získávají tak vládu nad světem. Členem vojáků v záloze je i jeho syn, který je s ním v kontaktu. Podle Deník N v lednu 2018 nakonec Miloš Ouřecký z Doněcka zmizel. Přišel ho vyzvednout jeho syn, který mu přinesl platné ruské vízum.

Miloš Ouřický mladší

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.