Jamal Khashoggi je saúdskoarabský disident a novinář žijící ve Spojených státech. Ze Saúdské Arábie utekl loni v září. Důvodem byly zásahy do práce novinářů a intelektuálů v zemi. Jako novinář dále psal pro Washington Post.

Ve svých příspěvcích často kritizoval vládu a reformy saúdského korunního prince Mohammeda bin Salmana. V Saúdské Arábii podle něj není prostor pro diskusi a zpochybnění vládní politiky znamená vězení. Výrazně kritizoval i Saúdskou politiku vůči Kataru a Kanadě, válku v Jemenu a postoj ke svobodě tisku.

Na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu Khashoggi přišel vyřídit doklad potvrzující jeho rozvod s ex-manželkou. Zmizení nahlásila jeho nynější snoubenka. Ta zavolala policii, když Khashoggi neopustil konzulát ani po jeho zavření ve večerních hodinách.

Zmizení disidenta zhoršilo vztahy mezi Saúdskou Arábií a Tureckem. V Ankaře jsou přesvědčeni, že na vině je snaha novináře umlčet. Turecko nevylučuje, že Khashoggiho na konzulátu zavraždili. Dokonce se objevily záběry údajného saúdskoarabského komanda, které přijelo do Turecka disidenta zavraždit. Saúdská Arábie obvinění odmítá . Tvrdí, že novinář konzulát opustil živý a zdravý.

Turecko okamžitě začalo vyšetřování a žádá důkazy o tom, že Khashoggi konzulát opravdu opustil. O důkladné vyšetření případu požádala i Human Rights Watch. Kdyby šlo opravdu o vraždu novináře z politických důvodů, mělo by to pro Saúdskou Arábii dohru ze strany mezinárodního společenství. Vyšetření případu žádají i Spojené státy. Jsou však spojencem obou zemí, což je staví do složité situace, čemuž odpovídala i první reakce prezidenta Trumpa.

Turecko je členem NATO a Saúdská Arábie je tradičním spojencem Američanů v regionu. Svědčí o tom i to, že byla první zámořskou zemí, kterou navštívil Donald Trump po nástupu do úřadu. Oba státy však zároveň zásadně porušují právo svobody tisku a pronásledují disidenty. Turecko je dokonce považováno za „světového lídra v zatýkání novinářů“. Příkladem je hromadná výstavba věznic určená pro disidenty, kteří vystupují proti Erdoganovu režimu. Disidenti často končí ve vězení bez řádného soudního procesu. Známý je případ tureckého novináře Tunci Öğretena.

Americký viceprezident Mike Pence se k situaci vyjádřil mnohem razantněji než Trump. Prohlásil, že „byl hluboce znepokojen, když slyšel zprávy o saúdskoarabském novináři Jamalu Khashoggiovi. Pokud to je pravda, je to tragický den. Násilí vůči novinářům na celém světě je hrozbou pro svobodu tisku a lidská práva. Svobodný svět si zaslouží odpovědi“.

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk: https://antipropaganda.sk/dalsi-utok-na-principy-demokracie-zmizol-saudskoarabsky-disident/