Okresní soud v Ústí nad Orlicí uvalil vazbu na známého proruského aktivistu a dezinformátora z doby epidemie COVID-19 Jiřího Kumberu. Například právník a předseda PRO Jindřich Rajchl si uvalení vazby neumí vysvětlit. Faktem je, že Kumbera například v České Třebové surově zmlátil postaršího člena ochranky supermarketu za to, že ho si dovolil upozornit na nutnost mít roušku. Policie incident prošetřila a nyní čeká Kumberu za tento čin soud. Podle našich informací však v trestné činnosti pokračoval a dopustil se dalšího násilného trestného činu, tentokrát měli hrát roli v konfliktu lidé z Ukrajiny. Kvůli hrozbě, že Kumbera bude v trestné činnosti pokračovat, na něj soud uvalil vazbu.

Ve vazbě zůstává i Patrik Tušl a Tomáš Čermák. Patrik Pečenka se samozvaného projektu „Za pravdu“ se ve vysílání hrozně divil, že někdo četl poštu, kterou Tušl poslal z vězení. Přitom to, že korespondence ve věznicích podléhá kontrole není to v jejich případě nic speciálního, naopak se jedná o běžnou praxi. Důvod je jasný, aby nedošlo k maření soudního líčení. Kontrolována není pouze pošta s advokátem obviněného.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.